• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

60. rocznica wodowania „Sołdka”

Zbliża się 60. rocznica wodowania s.s. „Sołdek”, wodowania, które miało miejsce w dniu 6 listopada 1948 roku. W bieżącym roku minęła także dwudziesta trzecia rocznica otwarcia statku-muzeum „Sołdek” po wycofaniu go w roku 1980 z eksploatacji.

Powyższe rocznice skłaniają do szerszego zajęcia się historią tego pierwszego polskiego statku handlowego, historią, która była bardzo bogata, ale która nie doczekała się jeszcze pełnego opracowania. Historię tę wyznaczają następujące daty i wydarzenia:

 

3 kwietnia 1948 położenie stępki na pochylni Stoczni Gdańskiej
6 listopada 1948 wodowanie statku
24 września 1949 rejs próbny
22 października 1949 pierwszy rejs z Gdańska do Szczecina
25 października 1949 podniesienie bandery przy Wałach Chrobrego w Szczecinie
30 grudnia 1980 zakończenie ostatniego 1476 rejsu statku
31 grudnia 1980 opuszczenie bandery i przekazanie statku Muzeum Narodowemu w Szczecinie
27 kwietnia 1981 przeholowanie statku do Gdańska i przekazanie Centralnemu Muzeum Morskiemu
17 lipca 1985 otwarcie s. s. „Sołdek” jako statku-muzeum.

 

Wielkie uznanie i cześć należy się tym wszystkim, którzy doprowadzili do zachowania statku dla przyszłych pokoleń i stworzyli warunki, aby statek w jak najszerszym zakresie był dostępny dla publiczności. Główną i zasadniczą rolę odegrało tutaj Centralne Muzeum Morskie, które sprawę zachowania statku postawiło jako sprawę priorytetową. Nie była to łatwa decyzja, szczególnie, że statek trzeba było odpowiednio dostosować do odegrania nowej roli. Wielkiej pomocy udzieliła w tym przygotowaniu Gdańska Stocznia Remontowa, której należą się wielkie podziękowania.

Z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego powstało również Towarzystwo Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek”, które postawiło sobie za zadanie współpracę z Centralnym Muzeum Morskim w realizacji prac, które mają gromadzić i udostępniać przekazy bezpośrednich świadków narodzin i służby dla kraju tego wyjątkowego statku, nie mówiąc o poszukiwaniu i gromadzeniu wszelkich dokumentów przedstawiających historyczne wydarzenia związane z tym statkiem.

Jedną z form działalności Towarzystwa jest organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji, na których możliwe jest przedstawienie osiągnięć Centralnego Muzeum Morskiego i Towarzystwa Przyjaciół Statku-Muzeum „Sołdek”, przypominających dzieje statku i udostępniających zdobyte przekazy i materiały historyczne, głównie w celu przygotowania zwartych i wyczerpujących publikacji o dziejach tego statku.

Kolejne, drugie spotkanie w postaci Konferencji Naukowej p.t. Zaczęło się od „Sołdka”, odbędzie się w dniu 6 listopada 2008 roku, a więc w 60. rocznicę wodowania statku. Program tej konferencji, na pewno bardzo bogaty, powinien zainteresować wszystkich, którym drogi jest polski przemysł okrętowy znaczony setkami statków, wybudowanych przez polskie stocznie. Na czele listy tych statków znajduje się właśnie s.s. „Sołdek”.

Zaproszenie – plik pdf