• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Konserwacja dzieł sztuki

Korzystając z przyznanych środków, przeprowadzono konserwację czterdziestu jeden zabytków, w tym: czterech obrazów olejnych, jedenastu akwarel oraz dwudziestu sześciu zabytkowych prac graficznych ze zbiorów Działu Sztuki Marynistycznej CMM.

Jeden z poddanych konserwacji obrazów to siedemnastowieczne flamandzkie płótno przedstawiające Biblijną Sodomę i Lota opuszczającego płonące miasto wraz z rodziną. Konserwację przeszła też kolekcja dwudziestu szesnastowiecznych miedziorytów z widokami miast i portów Franza Hogenberga i Georga Brauna, a w tej liczbie najstarszy w zbiorach CMM widok Gdańska z 1575 r. Wśród poddanych konserwacji prac znalazł się również zespół akwarel autorstwa Władysława Jarockiego, obrazujących życie i pracę rybaków kaszubskich. Akwarele powstały w latach 1924-26, kiedy artysta spędzał miesiące letnie w nadmorskiej miejscowości Tupadły. W toku konserwacji na odwrocie jednej z akwarel odkryto nieznaną dotąd pracę, przedstawiającą kobietę siedzącą na plaży.

Akwarele po konserwacji można było oglądać na wystawie czasowej „Uczeń i mistrzowie”, zorganizowanej z okazji publikacji biografii Michała Leszczyńskiego-Lestera.


Prace konserwatorskie zostały zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: „Konserwacja pełna zabytków ikonograficznych z kolekcji europejskich scen rodzajowych i widoków portu”.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]