→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Konserwacja dzieł sztuki

Korzystając z przyznanych środków, przeprowadzono konserwację czterdziestu jeden zabytków, w tym: czterech obrazów olejnych, jedenastu akwarel oraz dwudziestu sześciu zabytkowych prac graficznych ze zbiorów Działu Sztuki Marynistycznej CMM.

Jeden z poddanych konserwacji obrazów to siedemnastowieczne flamandzkie płótno przedstawiające Biblijną Sodomę i Lota opuszczającego płonące miasto wraz z rodziną. Konserwację przeszła też kolekcja dwudziestu szesnastowiecznych miedziorytów z widokami miast i portów Franza Hogenberga i Georga Brauna, a w tej liczbie najstarszy w zbiorach CMM widok Gdańska z 1575 r. Wśród poddanych konserwacji prac znalazł się również zespół akwarel autorstwa Władysława Jarockiego, obrazujących życie i pracę rybaków kaszubskich. Akwarele powstały w latach 1924-26, kiedy artysta spędzał miesiące letnie w nadmorskiej miejscowości Tupadły. W toku konserwacji na odwrocie jednej z akwarel odkryto nieznaną dotąd pracę, przedstawiającą kobietę siedzącą na plaży.

Akwarele po konserwacji można było oglądać na wystawie czasowej “Uczeń i mistrzowie”, zorganizowanej z okazji publikacji biografii Michała Leszczyńskiego-Lestera.


Prace konserwatorskie zostały zrealizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa zadania: “Konserwacja pełna zabytków ikonograficznych z kolekcji europejskich scen rodzajowych i widoków portu”.