→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Potop, powodzie, podtopienia

Jak okiełznać wodę? Czy grozi nam potop? Jak chronić się przed powodzią? Te pytania stawia nowa wystawa otwarta 30 czerwca w Spichlerzach na Ołowiance.

Jest to polska wersja ekspozycji “Vor uns die Sintflut” z Muzeum Portowego w Bremie (Hafenmuseum Speicher XI).
Składa się na nią 18 posterów, ukazujących różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Mit o Potopie ilustrowany jest m.in. przez słynne arrasy wawelskie; przedstawione zostały też hipotezy naukowe na temat tego biblijnego zdarzenia. Klasyfikacji typów powodzi towarzyszą ich przykłady, znane z historii Polski i Gdańska (takie jak powódź z 1829 roku, po której pozostał ślad w postaci znaku wodnego na spichlerzu “Panna” i ostatnia klęska powodziowa z 2001 roku). Uwzględnione też zostały sposoby zapobiegania powodziom i minimalizowania ich skutków. Przedstawiono ponadto mechanizm zmiany klimatu i prognozy jego skutków; dzięki uprzejmości muzeum w Bremie pokazane są zdjęcia zagrożonych roztopem Antarktydy i Grenlandii, a także symulacja zalodzenia Bałtyku w następnych 100 latach i konsekwencji dla zamieszkujących go zwierząt.
Posterom towarzyszy ekspozycja przedmiotów służących do walki z wodnym żywiołem, takich jak siekiery, piły i łopaty lodowe, motopompy oraz nowoczesna maszyna do napełniania worków przeciwpowodziowych.
Uzupełnieniem wystawy jest film “Wyszogród 66”, zrealizowany przez Krzysztofa Szmagiera.


“Potop, powodzie, podtopienia”
Spichlerze na Ołowiance 30.06.2008 – 30.09.2008