• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Potop, powodzie, podtopienia

Jak okiełznać wodę? Czy grozi nam potop? Jak chronić się przed powodzią? Te pytania stawia nowa wystawa otwarta 30 czerwca w Spichlerzach na Ołowiance.

Jest to polska wersja ekspozycji „Vor uns die Sintflut” z Muzeum Portowego w Bremie (Hafenmuseum Speicher XI).

Składa się na nią 18 posterów, ukazujących różne aspekty zagrożenia żywiołem wody. Mit o Potopie ilustrowany jest m.in. przez słynne arrasy wawelskie; przedstawione zostały też hipotezy naukowe na temat tego biblijnego zdarzenia. Klasyfikacji typów powodzi towarzyszą ich przykłady, znane z historii Polski i Gdańska (takie jak powódź z 1829 roku, po której pozostał ślad w postaci znaku wodnego na spichlerzu „Panna” i ostatnia klęska powodziowa z 2001 roku). Uwzględnione też zostały sposoby zapobiegania powodziom i minimalizowania ich skutków. Przedstawiono ponadto mechanizm zmiany klimatu i prognozy jego skutków; dzięki uprzejmości muzeum w Bremie pokazane są zdjęcia zagrożonych roztopem Antarktydy i Grenlandii, a także symulacja zalodzenia Bałtyku w następnych 100 latach i konsekwencji dla zamieszkujących go zwierząt.

Posterom towarzyszy ekspozycja przedmiotów służących do walki z wodnym żywiołem, takich jak siekiery, piły i łopaty lodowe, motopompy oraz nowoczesna maszyna do napełniania worków przeciwpowodziowych.

Uzupełnieniem wystawy jest film „Wyszogród 66”, zrealizowany przez Krzysztofa Szmagiera.


„Potop, powodzie, podtopienia”
30.06.2008 – 30.09.2008
Spichlerze na Ołowiance