• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930

Zapraszamy na wystawę pt. Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930. Kolebka kadr Polskiej Marynarki Handlowej, przygotowaną we współpracy z Salą Tradycji Akademii Morskiej w Gdyni. Wystawa obejmuje – w swym głównym zrębie – lata 1920-1930, czyli okres, w którym powstała i działała w Tczewie pierwsza Szkoła Morska.

Wprowadzeniem do wystawy jest przypomnienie Polaków, którzy doświadczenia z pracy we flotach obcych państw wykorzystali w tworzeniu polskiej marynarki po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., w tym sylwetki Kazimierza Porębskiego, głównego twórcy myśli morskiej w niepodległej Polsce, organizatora szkolnictwa morskiego.

W części przedstawiającej początki Szkoły Morskiej znajdują się informacje związane z Tczewem okresu międzywojennego – siedzibą Szkoły, pierwszymi egzaminami w Warszawie i jej uroczystym otwarciem w Tczewie 8 grudnia 1920 roku. Tło faktów z początków szkolnictwa morskiego w Polsce stanowią wydarzenia historyczne: zaślubiny z morzem, wojna polsko-bolszewicka. Znaczna część wystawy jest poświęcona organizacji nauczania, ukazaniu sylwetek wykładowców (z dyrektorem Antonim Garnuszewskim) oraz uczniów (m.in. legitymacje uczniowskie, fragmenty pamiętnika ucznia z 1923 r.). Obejrzeć można kolekcję tzw. białych kruków edytorskich, pierwszych w języku polskim podręczników fachowych do nauki morskiego zawodu autorstwa profesorów Szkoły wydanych przez powstały w 1927 r. Instytut Wydawniczy Szkoły Morskiej w Tczewie.

Na wystawie zaznaczono również epizody z życia społecznego i kulturalnego Szkoły: fotografie ze spotkań towarzyskich, karnety i inne pamiątki z integrującego dorocznego Balu Morskiego.
Ważna część ekspozycji dotyczy praktyk morskich na statkach szkolnych: KOPERNIKU, a przede wszystkim żaglowcu LWóW. Pokazano sylwetki komendantów i załogi LWOWA, podróże szkolnego żaglowca – z historycznym rejsem do Brazylii w 1923 r., podczas którego po przekroczeniu równika, po raz pierwszy pod polską banderą, odbył się ceremoniał chrztu morskiego. Fotografie i pamiątki z historycznego rejsu pokazują entuzjazm Polonii i społeczności brazylijskiej witającej wschodzącą na morzach świata polską banderę.
Zakończenie wystawy poświęcone jest losom absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, ich udziałowi w rozwoju Polskiej Marynarki Handlowej, różnym formom patriotycznej aktywności podczas drugiej wojny światowej, zasługom w walkach na morzu u boku aliantów oraz roli kompetencyjnej w zachowaniu ciągłości polskiego szkolnictwa morskiego podczas wojny i w okresie powojennym.

Całość aranżacji: dokumentacja, muzealia, kilkadziesiąt fotografii z lat dwudziestych ubiegłego wieku tworzą unikalny klimat i atmosferę ekspozycji. Większość dokumentów i fotografii, udostępniono po raz pierwszy szerszej publiczności.

Warto dodać, iż wystawa znajduje się w odnowionej siedzibie Muzeum Wisły w Tczewie i zawiera elementy estetycznie spójne z atrakcyjnie prezentującym się obiektem.

Wystawie towarzyszy katalog, który można nabyć w sklepach muzealnych w Siedzibie Głównej w Spichlerzach na Ołowiance, Ośrodku Kultury Morskiej, w Muzeum Wisły oraz w sklepie internetowym.


„Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930. Kolebka kadr Polskiej Marynarki Handlowej”
Muzeum Wisły w Tczewie 30.05.2008 – 5.05.2019