• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Polskie malarki o morzu

„Polskie malarki o morzu” to kontynuacja cyklu prezentującego tematykę marynistyczną i rzeczną ze zbiorów polskich muzeów. Tegoroczna wystawa pragnie przybliżyć szerokiej publiczności dzieła polskich artystek tworzących w XIX i XX wieku.

Była to epoka aktywnego życia zawodowego mężczyzn, kobietom przydzielano raczej rolę gospodyń domowych. Dopiero w XX w. kobiety stopniowo zdobywały możliwość kształcenia się w państwowych szkołach sztuk pięknych, a pełny dostęp do europejskich uczelni artystycznych zyskały po I wojnie światowej. Także zakres przekazywanych im umiejętności był mniejszy niż w przypadku mężczyzn. Dopiero od początku XX wieku rysowały akty z natury. Długo nie uczyły się anatomii, ani też zasad kompozycji. Obowiązujące normy kulturowe ograniczały także ich możliwości pracy w plenerze.

Na wystawie pokazujemy prace kobiet, które pomimo wszystkich przeszkód zdobyły samodzielną pozycję artystyczną. Najsławniejsza była niewątpliwie Olga Boznańska, artystka ciesząca się uznaniem w całej Europie, tworząca własny język plastyczny oparty o zdobycze impresjonizmu. Wszystkie artystki reprezentują całą gamę stylów malarskich od tradycyjnego realizmu Anny Bilińskiej – Bohdanowiczowej, poprzez secesję, Art Deco, aż do awangardowego formizmu – polskiej odmiany kubizmu w wydaniu Marii Junkiewicz – Rogoyskiej. Znajdziemy na wystawie mariny Bronisławy Rychter-Janowskiej z jej podróży do Włoch, a także swego rodzaju malarską kronikę budowy portu w Gdyni autorstwa Michaliny Krzyżanowskiej. Do prawdziwych rarytasów należy zespół obrazów Zofii Stryjeńskiej pochodzący z dekoracji salonu turystycznego na m.s. „Batory”.

Celem cyklu „Polscy artyści o morzu” organizowanego corocznie w sezonie letnim jest całościowa prezentacja marynistyki jako zwartego zespołu zjawisk na tle całokształtu życia artystycznego kraju, a nie jako oderwanych, przypadkowych precedensów, często ginących w nawale innych informacji. Powtarzalność terminów wystaw pozwala na systematyczną promocję twórczości marynistycznej w społeczeństwie, a monograficzny charakter poszczególnych wystaw umożliwia dokonywanie porównań pomiędzy autorami i szkołami.

Podobnie jak poprzednim wystawom z tego cyklu, będzie jej towarzyszył wydany w naszym Muzeum katalog.


„Polskie malarki o morzu”
Spichlerze na Ołowiance 29.05.2008 – 31.08.2008