→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Sybilla 2007

Wystawa “Kronan – okręt skarbów” prezentowana w Spichlerzach na Ołowiance w sezonie letnim 2007r. została uhonorowana najważniejszą polską nagrodą muzealniczą. Ekspozycja została wyróżniona w kategorii wystawy archeologiczne.

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszym forum wymiany doświadczeń dla muzealników z całej Polski i formą promocji dla nagrodzonych instytucji. Wśród celów Konkursu należy wyróżnić: wybór najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej, upowszechnianie najlepszych form i metod działalności muzealnej oraz wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów najlepszych dokonań muzealnych. Organizatorem konkursu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody przyznawane są 18 maja w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Obejmują 10 kategorii: wystawy sztuki, wystawy archeologiczne, wystawy historyczne, biograficzne i literackie, wystawy etnograficzne, wystawy przyrodnicze, techniczne i medyczne, publikacje, programy edukacyjne, oświatowo – wychowawcze i promocyjne, osiągnięcia z zakresu działalności naukowej, dokonania z zakresu konserwacji oraz dokonania z zakresu organizacji.

Sybilla 2007 za wystawę Kronan – okręt skarbów” to już dziewiąta nagroda dla Centralnego Muzeum Morskiego w tym konkursie.