• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Bałtycki Festiwal Nauki

Jak co roku nie zabraknie nas na licznych imprezach festiwalowych dotyczących kultury, sztuki i historii Gdańska.

Imprezy organizowane przez Centralne Muzeum Morskie w ramach VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki (29 maja – 1 czerwca 2008)
 

Wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu”
„Polskie malarki o morzu”
 

Data: 30 maja – 1 czerwca 2008, godz. 10:00 – 15:30
Miejsce: Gdańsk – ul. Ołowianka 9-13, CMM, sala 308

Wystawa prezentuje pejzaże morskie i nadwodne autorstwa kobiet-malarek, takich znanych artystek, jak Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska, Michalina Krzyżanowska czy Bronisława Rychter-Janowska. Malarki tworzące w II połowie XIX wieku i w pierwszych dziesięcioleciach wieku XX zmagały się z wieloma problemami. W całej Europie istniały instytucjonalne ograniczenia utrudniające kobietom dostęp do edukacji artystycznej. Formalne wykształcenie artystyczne stało się dla kobiet w pełni dostępne dopiero po I wojnie światowej. Mimo to artystki kształciły się w prywatnych pracowniach w wiodących ośrodkach artystycznych, takich jak Kraków, Monachium i Paryż. Osiągały niejednokrotnie znaczne sukcesy na polu twórczości malarskiej, by przytoczyć takie nazwiska jak Zofia Stryjeńska czy Olga Boznańska.
 

Piknik Naukowy


Data: 1 czerwca 2008, godz. 10:00 – 18:00
Miejsce: Gdynia, Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim)

Pracownicy Centralnego Muzeum Morskiego przybliżą Państwu charakter pracy muzealnika poszukującego zabytków na dnie morza, konserwującego je potem pieczołowicie nowoczesnymi metodami chemicznymi a wreszcie udostępniającego je szerokiej publiczności.

Zapraszamy do trzech stanowisk tematycznych:

Zabytki na dnie Bałtyku
Prezentacje przybliżające praktyczne zagadnienia związane z odnajdywaniem, opracowywaniem i konserwacją zabytków archeologicznych. Zwiedzający będą mogli m.in. samodzielnie odkrywać i opracowywać zabytki na zaimprowizowanym stanowisku archeologicznym.

Odzyskane zabytki z dna Bałtyku
Prezentacja specyficznych metod konserwacji przedmiotów wydobytych z dna Bałtyku. Pokazy zabytków w stanie, w jakim je wydobyto spod wody, w trakcie konserwacji oraz już po jej zakończeniu. Prezentacje wzbogaci też dokumentacja fotograficzna bardziej złożonych procesów konserwatorskich.

Archeologia podwodna
Prezentacja metod i warunków pracy archeologów podwodnych badających dno Bałtyku. Pokazy sprzętu do nurkowania wykorzystywanego podczas podwodnych prac archeologicznych.
 

IX Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego
pt „Lokalna społeczność a muzeum”


Data: 29 maja 2008, godz. 09:00 – 18:00
Miejsce: Gdańsk, ul. Ołowianka 9-13, CMM, sala konferencyjna

Konferencja odbędzie się w pięćdziesięciolecie powstania Towarzystwa Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jej tematyka dotyka wielu społecznych, socjologicznych i muzealniczych aspektów wzajemnych relacji jakie działają w środowisku otaczającym każde muzeum.
Poszczególne sesje poświęcone są następującym zagadnieniom:

  • Funkcjonowanie muzeum w społeczności
  • Muzea, skanseny, archiwa – działania i badania. Nad Odrą
  • Muzea, skanseny, archiwa – działania i badania. W dorzeczu Wisły

 

Niderlandzcy budowniczowie Gdańska – Wędrówka po gdańskich zabytkach.
(Organizatorem imprezy jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku)

 


Data: 30 maja 2008, godz. 16:30 – 19:00
Miejsce: Gdańsk – Dolne Miasto, Starówka

Trasa wędrówki wiedzie od Bramy Nizinnej (ul. Dolna Brama), Kamienną Śluzą, przez Wyspę Spichrzów i Zieloną Bramę do Kościoła Najświętszej Marii Panny. Pracownik Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego Centralnego Muzeum Morskiego Patryk Klein omówi w tym czasie dwa tematy: „Handel i kontakty z Niderlandami” oraz „Port Gdański”.

Pełny opis na stronie Festiwalu