• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Dzika Przyroda 2007

Zjawiskowe fotografie dzikiej przyrody już od 30 kwietnia w Centralnym Muzeum Morskim. Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2007, organizowanego przez BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Konkurs odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i po raz piąty w Polsce.

Na tegoroczną edycję wystawy składa się 90 zdjęć, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 79 fotografów z 29 krajów. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród niemal 33 tys. fotogramów, wykonanych przez 2973 autorów z 78 krajów.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:

  • podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,
  • stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
  • inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
  • przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.

Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 tys. Podobnie jak w latach poprzednich wystawa trafi w 2008 r. do 12 miast. Gdańsk jest w tym łańcuchu ogniwem piątym, po: Warszawie, Szczecinie, Kaliszu i Bytomiu, a wystawa dalej trafi do: Kołobrzegu, Zakopanego, Połczyna Zdroju, Wschowy, Wrocławia, Bydgoszczy i Bielska-Białej.

Po raz piąty w historii wystawy, znajduje się na niej zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa. Jest to Michał Budzyński, wyróżniony w jednej z kategorii młodzieżowych konkursu (11-14 lat).

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

 

Organizatorzy wystawy:
 

  Natural History Museum   Wildlife Magazine  


Sponsorzy wystawy:
 

  Nikon   Shell  


Partnerzy wystawy w Polsce:
 

  Wodociągi Polskie   Fundacja Arka  


Patronat medialny wystawy w Polsce:
 

  Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych   Fotopolis. Internetowy magazyn o fotografii   Biuletyn Fotograficzny   Foto Kurier  


Organizacja wystawy w Polsce:
 

  Zegart  

„Fotografia Dzikiej Przyrody 2007 (Wildlife Photographer of the Year 2007)”
Spichlerze na Ołowiance 30.04.2008 – 30.05.2008
Bilety w cenie 4 zł do nabycia w kasie Spichlerzy na Ołowiance