→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Zakończenie projektu LAGOMAR

Dziedzictwo kulturowe Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego i Kurońskiego

Z końcem roku 2007 Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zakończyło ponad dwuletnie uczestnictwo w projekcie LAGOMAR (Natural and cultural heritage in the southern baltic sea – challenges and perspectives for regional development), finansowanym z programu UE INTERREG III B.
Głównym celem projektu było poznanie i inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego obszarów Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego i Kurońskiego, a także poprawa rozwoju regionalnego w oparciu o turystykę kulturową. Brały w nim udział organizacje z Polski, Niemiec, Litwy i Rosji; cztery uniwersytety, w tym lider projektu Uniwersytet w Rostoku, pięć muzeów, związki gmin nadzalewowych, pojedyncze gminy i organizacje turystyczne.

Jednym z głównych celów polskiej części projektu był rozwój nowej placówki w Kątach Rybackich – Muzeum Zalewu Wiślanego. Na przełomie 2006 i 2007 roku zakończyła się renowacja budynków po byłych warsztatach szkutniczych, gdzie mieszczą się obecnie wystawy czasowe. W 2007 roku toczyły się również prace w warsztatach szkutniczych zorganizowanych w budynku Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich.

Równolegle przygotowano we współpracy ze specjalistami z Polski, Niemiec i Litwy, wystawę posterową pt. “Przeszłość i przyszłość Zalewów południowego Bałtyku”.
Wystawa w formie 16 posterów tematycznych będzie prezentowana w instytucjach partnerów projektu, a następnie w innych placówkach kultury państw nadbałtyckich. Obecnie wystawę można oglądać w Składzie Kolonialnym.

Koordynatorem projektu Lagomar z ramienia CMM był dr Robert Domżał – Kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego.