• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wystawa – Michał Leszczyński – Lester

Michał Antoni Leszczyński, nad Atlantykiem lepiej znany jako Michael Lester, wiódł życie równie barwne i pełne kontrastów jak jego obrazy, nasycone soczystymi barwami tropików i niewiarygodnym blaskiem słońca. Był patriotą na wygnaniu, artystą i marynarzem. Jego dłonie równie zręcznie potrafiły zszyć grube płótno żagli szkunera, jak prowadzić pędzel po płótnie malarskim.

Nad Bałtykiem dał się poznać w początkach ubiegłego wieku jako wolny duch i poszukiwacz przygód, co zyskało mu legendarny przydomek „Pigieł”. Później osiągnął uznanie w Europie, Anglii i w obu Amerykach, a dzięki swoim dziełom również po śmierci zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Jego sylwetkę przybliża wystawa przygotowana w ramach promocji książki Kennetha J. Jonesa pt. Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta, wydanej przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku dla uczczenia 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leszczyńskiego. Na ekspozycję składają się znajdujące się w zbiorach CMM obrazy i rysunki Leszczyńskiego, dokumenty z nim związane a także dzieła mistrzów Leszczyńskiego z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Józefa Mehoffera, Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, którzy wywarli znaczny wpływ na jego twórczość.

Wystawa powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


„Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta”
Spichlerze na Ołowiance 26.02.2008 – 13.04.2008