→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wystawa – Michał Leszczyński – Lester

Michał Antoni Leszczyński, nad Atlantykiem lepiej znany jako Michael Lester, wiódł życie równie barwne i pełne kontrastów jak jego obrazy, nasycone soczystymi barwami tropików i niewiarygodnym blaskiem słońca. Był patriotą na wygnaniu, artystą i marynarzem. Jego dłonie równie zręcznie potrafiły zszyć grube płótno żagli szkunera, jak prowadzić pędzel po płótnie malarskim.

Nad Bałtykiem dał się poznać w początkach ubiegłego wieku jako wolny duch i poszukiwacz przygód, co zyskało mu legendarny przydomek “Pigieł”. Później osiągnął uznanie w Europie, Anglii i w obu Amerykach, a dzięki swoim dziełom również po śmierci zyskuje coraz szersze grono wielbicieli.

Jego sylwetkę przybliża wystawa przygotowana w ramach promocji książki Kennetha J. Jonesa pt. Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta, wydanej przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku dla uczczenia 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci Leszczyńskiego. Na ekspozycję składają się znajdujące się w zbiorach CMM obrazy i rysunki Leszczyńskiego, dokumenty z nim związane a także dzieła mistrzów Leszczyńskiego z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Józefa Mehoffera, Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, którzy wywarli znaczny wpływ na jego twórczość.

Wystawa powstała dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


“Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta”
Spichlerze na Ołowiance 26.02.2008 – 13.04.2008