• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Leszczyński-Lester Marynarz i artysta

„Książka, która wiedzie czytelnika śladami twórczego geniuszu artysty, który poświęcił całe życie sztuce i badaniom nad estetyką. Postępujemy za nim, dowiadując się, jak poznawał świat, poszukując w sztuce treści wychodzących poza ramy teoretycznych i praktycznych konwencji.”
Tak Janis Rankin, kustosz galerii Michała Lestera i muzeum w Montago Bay na Jamajce opisuje wydaną przez Centralne Muzeum Morskie biografię Michała Leszczyńskiego-Lestera.

Autorem książki jest długoletni przyjaciel Leszczyńskiego – Kenneth J. Jones, który przygotowując biografię artysty korzystał nie tylko z własnych wspomnień i materiałów publikowanych w Wielkiej Brytanii, na Jamajce i w USA, ale również z obszernych notatek biograficznych.

Michał Leszczyński-Lester – urodził się 26 marca 1906 roku w rodzinie artystycznej. Już od wczesnego dzieciństwa jego ulubionymi zajęciami było malowanie i gra na fortepianie. W wieku lat kilkunastu Leszczyński został zapisany do Szkoły Morskiej w Tczewie, gdzie jednym z jego szkolnych kolegów był przyszły kapitan i pisarz Karol O. Borchardt. W ramach szkolnej praktyki młody artysta pływał na statku „Lwów”. Po ukończeniu w 1928 roku Szkoły Morskiej Leszczyński rozpoczął pracę na morzu. Po dwóch latach nieobecności w kraju Leszczyński trafił do Gdyni, która wywarła na nim niesamowite wrażenie. Rozpoczął tam pracę, jako pilot portowy. Trudno było Leszczyńskiemu godzić pragnienie malowania z karierą na morzu. Choć zdobył już uznanie, zdawał sobie sprawę z braków warsztatowych. Postanowił zatem udać się do Krakowa, by studiować na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Był uczniem Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Kazimierza Sichulskiego. W 1934 roku Michał Leszczyński powrócił do pracy na morzu.
Lata II wojny światowej Leszczyński spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się transportem towarów, ale jednocześnie i teorią sztuki. To w tym czasie napisał i zilustrował książkę pod tytułem „How to Draw Sail and Sea”. Pod koniec wojny zaczął on wystawiać swoje pracy w londyńskich i nowojorskich galeriach.
Zachwycony, poznanymi w czasie swoich licznych morskich podróży, soczystymi barwami Jamajki, przeniósł się wraz z żoną Peggy najpierw do miasta Kingston, a później do słynnego z zamieszkujących go celebrities, Montago Bay.
Okres spędzony na Jamajce był najpłodniejszym w artystycznej karierze Lestera. Dzięki stabilizacji finansowej i temu, że żona prowadziła jego galerię sztuki, Leszczyński dysponował nareszcie nieograniczonym czasem, który mógł poświęcać na poszukiwanie inspiracji i malowanie.
Leszczyński zmarł w 1972 roku na Jamajce, jako uznany artysta, członek brytyjskiej Royal Society of Arts i teoretyk sztuki.

 

Książka Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kenneth J. Jones, Michał Leszczyński-Lester Marynarz i artysta.
Książka do nabycia w sklepach muzealnych w Siedzibie Głównej w Spichlerzach na Ołowiance i na „Darze Pomorza” oraz w sklepie internetowym.