• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Historia i życie na „Darze Pomorza”

W ramach realizacji niniejszego zadania stworzona została stała, całoroczna wystawa prezentująca historię statku – muzeum „Dar Pomorza” i życie uczniów ze Szkoły Morskiej odbywających służbę na żaglowcu.

Umieszczone na ekspozycji fotogramy przedstawiają historię żaglowca oraz mapy z trasami najciekawszych rejsów i regat, w których statek uczestniczył. Manekiny i przedmioty codziennego użytku przybliżają w obrazowy sposób przebieg służby młodych ludzi i ich życie codzienne na „Darze Pomorza”.

Wystawa pokazując odległe już czasy z pewnością zainteresuje zwiedzających – zarówno mieszkańców Pomorza jak i licznie odwiedzających „Dar Pomorza” turystów z Polski i zagranicy – wzmacniając tym samym świadomość cennego dziedzictwa kulturowego i technicznego.

Manekiny ustawione w różnych częściach wystawy stałej uzupełniają i podkreślają charakter tych miejsc. W części „Daru Pomorza” niegdyś zajmowanej przez młodzież, manekiny – studenci ustawieni są przy hamakach, szafkach, jeden z nich przy maszynie do szycia. Opiekę nad uczniami sprawują oficerowie – wychowawcy. Jeden z oficerów znajduje się również w kabinie II oficera. Dzięki zastosowanym powyżej środkom wystawa „ożyła”; manekiny intrygują zwiedzających, zachęcając ich do zapoznania się z planszami przedstawiającymi historię żaglowca „Dar Pomorza”.

Zadanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.