→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Historia i życie na “Darze Pomorza”

W ramach realizacji niniejszego zadania stworzona została stała, całoroczna wystawa prezentująca historię statku – muzeum “Dar Pomorza” i życie uczniów ze Szkoły Morskiej odbywających służbę na żaglowcu.

Umieszczone na ekspozycji fotogramy przedstawiają historię żaglowca oraz mapy z trasami najciekawszych rejsów i regat, w których statek uczestniczył. Manekiny i przedmioty codziennego użytku przybliżają w obrazowy sposób przebieg służby młodych ludzi i ich życie codzienne na “Darze Pomorza”.

Wystawa pokazując odległe już czasy z pewnością zainteresuje zwiedzających – zarówno mieszkańców Pomorza jak i licznie odwiedzających “Dar Pomorza” turystów z Polski i zagranicy – wzmacniając tym samym świadomość cennego dziedzictwa kulturowego i technicznego.

Manekiny ustawione w różnych częściach wystawy stałej uzupełniają i podkreślają charakter tych miejsc. W części “Daru Pomorza” niegdyś zajmowanej przez młodzież, manekiny – studenci ustawieni są przy hamakach, szafkach, jeden z nich przy maszynie do szycia. Opiekę nad uczniami sprawują oficerowie – wychowawcy. Jeden z oficerów znajduje się również w kabinie II oficera. Dzięki zastosowanym powyżej środkom wystawa “ożyła”; manekiny intrygują zwiedzających, zachęcając ich do zapoznania się z planszami przedstawiającymi historię żaglowca “Dar Pomorza”.

Zadanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.