• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Nature Morte

Karl Linneusz i Michel Östlund to duet dzięki któremu powstała wystawa „Nature Morte” prezentowana w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wystawa jest jednym z elementów obchodów 300-lecia urodzin Karla Linneusza organizowanych przez Konsulat Generalny Królestwa Szwecji w Gdańsku.

Głównym dziełem Linneusza, skarbem zostawionym przez niego dla potomności było stworzenie dla wszystkich zrozumiałej struktury Natury. Dzięki zebraniu i sklasyfikowaniu wszystkich zwierząt, roślin i kamieni, a także poprzez ostateczne nadanie im nazw, nauka mogła się rozwijać. Nie uświadamiano sobie, aż do czasu odkrywczych podróży w dobie renesansu, ile gatunków właściwie istnieje. W czasie kiedy geografia świata zaczynała być już zrozumiała, jego flora i fauna pozostały wciąż nieprzeniknione. Linneusz nie był szczególnie zapalonym podróżnikiem. Wystarczająco dużo musiał przemieszczać się po terenie własnego kraju. Wysyłał więc swoich uczniów w różne zakątki świata, by zbierali rośliny i zwierzęta. Młodzi, niedoświadczeni mężczyźni, porzucili swe grządki w ogrodach Uppsali, aby dać się pochłonąć oceanom, pustyniom i dżunglom. Połowa z nich przypłaciła to życiem. Zostali jednak uwiecznieni. Na ich grobach posadzono kwiaty, które nazwano ich imionami. Dla Linneusza najważniejsza była przydatność. Odwieczne pytanie, które sobie zadawał nad każdym nowym i nieznanym gatunkiem brzmiało: Czemu to służy?

To samo pytanie zadaje sobie Artysta Michel Östlund. Wzbudził on w Szwecji ostatnio zainteresowanie swoimi dziełami związanymi ze Świętą Brygidą i Apostołami Jezusa. W tym roku jednak bardziej aktualni stali się Apostołowie Linneusza. Twórca ocalił ich od zapomnienia, portretując sześciu z nich wraz z kwiatami, którym nadano nazwy na ich cześć. Dzieła te zostały wykonane olejem i w szkle. Michel Östlund to także designer jubileuszu Linneusza 2007, jego oficjalnego loga, a także medalu dla króla i cesarza Japonii oraz okolicznościowych znaczków. Dokonał także, w ostatnim czasie, wspólnie z fotografem Ingvarem Erikssonem, dokumentacji miejsc szczególnie związanych z Linneuszem. Rezultatem tej pracy jest unikalna seria. Na zdjęciach domyślamy się postaci Linneusza, a głębiej w tle, obecności uczniów, zanim wyruszyli w świat.


„Nature Morte”
Spichlerze na Ołowiance 26.10.2007 – 20.11.2007