• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Iść za marzeniem

W roku 2007 minęła 150. rocznica urodzin J. Conrada Korzeniowskiego. Z tej okazji Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowało ekspozycję prac malarskich inspirowanych jego twórczością. Ich autorką jest Elżbieta Tęgowska. Artystka, która od wczesnej młodości jest wielbicielką prozy pisarza, namalowała serię obrazów, których tytułami są cytaty z trzech powieści Conrada „Jądro ciemności”, „Szaleństwo Almayera” i „Lord Jim”.

Nie są to prace, które uznać można za ilustracyjną wykładnię twórczości pisarza. Nie jest zresztą chyba możliwe bezpośrednie przełożenie jej na język obrazu. Artystka w swej na poły abstrakcyjnej, na poły ekspresyjnej sztuce próbuje raczej oddać skomplikowane, a często i gwałtowne emocje, które towarzyszyły jej podczas lektury. Stąd biorą się owe widoczne na pierwszy rzut oka kontrasty kolorystyczne płócien conradowskiej serii, ich wymowna symbolika sięgająca do głębokiej czerwieni zaraz obok mrocznych szarości, niekiedy prawie czerni oraz ich gruba, nieomal rzeźbiarska faktura.

Elżbieta Tęgowska ukończyła Wydział Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na tej samej uczelni zrobiła też specjalizację z ceramiki. Pracowała jako instruktor w Pałacu Młodzieży w Gdańsku, gdzie prowadziła pracownię rysunku i malarstwa. Artystka kierowała też Galerią „Na Piętrze”, organizując ponad 40 wystaw młodych gdańskich artystów oraz współpracowała z prasą pisząc o sztuce. Jest autorką i organizatorką projektu „Sans Frontieres, Sans Limites”, w ramach którego we Francji odbyło się kilkanaście wystaw dziesięciu artystów z Trójmiasta. Zasiadała w jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Aye Aye” w Nancy we Francji, gdzie zaprezentowała też swoją wystawę. Elżbieta Tęgowska brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Swoje prace inspirowane twórczością Conrada wystawiała już w galerii Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie w czasie dorocznej konferencji conradowskiej.


Iść za marzeniem
21.10.2007 – 14.09.2008
Skład Kolonialny