→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Kronan – okręt skarbów

Prawdziwa gratka dla miłośników historii i archeologii! Pierwsza w Polsce wystawa zabytków z legendarnego szwedzkiego wraka królewskiego okrętu “Kronan”.

Od 30 czerwca 2007 r. w Centralnym Muzeum Morskim będzie można zobaczyć oryginalne działa, pistolety, kule, skarb złotych, srebrnych i miedzianych monet, barokowe drewniane zdobienia burt, dzwon okrętowy, kompas i inne przyrządy nawigacyjne, a także znaczną ilość przedmiotów codziennego użytku marynarzy stanowiącą, nieocenione źródło wiedzy o życiu w XVI-XVII wiecznej Szwecji.

Centralne Muzeum Morskie jest jedyną instytucją w Polsce, którą odwiedzi ta wystawa. Jej wartość edukacyjna jest wzmocniona dodatkowo poprzez usytuowanie jej w bezpośrednim sąsiedztwie stałej wystawy CMM, na której prezentowane są zabytki z wraka szwedzkiego okrętu “Solen”. Oba wraki, “Solen” i “Kronan”, pochodzą z tego samego wieku, oba były szwedzkimi okrętami, oba zatonęły podczas bitew morskich. Sądzimy, że takie zestawienie pozwoli nam pokazać unikatowość tych jednostek, a także wykazać różnice i podobieństwa między warunkami służby marynarzy.

“Kronan” (tłum. Korona) został zbudowany w 1665 roku. Okręt jak na swoje czasy imponował wielkością i miał silne uzbrojenie, co czyniło go jedną z najpotężniejszych jednostek w owym czasie. “Kronan” zatonął 1 lipca 1676 roku, dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny pomiędzy Danią a Szwecją o przejęcie kontroli nad Bałtykiem. Okręt eksplodował w pobliżu wyspy Olandia. Miało to miejsce na początku bitwy pomiędzy flotą szwedzką a sprzymierzoną duńsko – holenderską. Bitwa ta znana jest w historii Szwecji jako “Bitwa o Południową Olandię”. Rezultat tej bitwy uczynił ją jedną z największych nautycznych katastrof w całej historii dziejów Szwecji. “Kronan” zatonął wraz z 800 marynarzami. Tylko 50 przeżyło.
Wrak okrętu został odkryty w 1980 roku przez Andersa Frazena, słynnego badacza i odkrywcy “Vasy”. Badania prowadzone na miejscu zalegania wraka to największe podwodne stanowisko archeologiczne na świecie.
Ekspozycja powstała we współpracy z Kalmar Lans Museum.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy interesują się historią, a zwłaszcza archeologią podwodną.

Wystawie towarzyszy wydany przez Muzeum katalog.


“Kronan – okręt skarbów”
Spichlerze na Ołowiance 30.06.2007 – 2.10.2007.