• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kronan – okręt skarbów

Prawdziwa gratka dla miłośników historii i archeologii! Pierwsza w Polsce wystawa zabytków z legendarnego szwedzkiego wraka królewskiego okrętu „Kronan”.

Od 30 czerwca 2007 r. w Centralnym Muzeum Morskim będzie można zobaczyć oryginalne działa, pistolety, kule, skarb złotych, srebrnych i miedzianych monet, barokowe drewniane zdobienia burt, dzwon okrętowy, kompas i inne przyrządy nawigacyjne, a także znaczną ilość przedmiotów codziennego użytku marynarzy stanowiącą, nieocenione źródło wiedzy o życiu w XVI-XVII wiecznej Szwecji.

Centralne Muzeum Morskie jest jedyną instytucją w Polsce, którą odwiedzi ta wystawa. Jej wartość edukacyjna jest wzmocniona dodatkowo poprzez usytuowanie jej w bezpośrednim sąsiedztwie stałej wystawy CMM, na której prezentowane są zabytki z wraka szwedzkiego okrętu „Solen”. Oba wraki, „Solen” i „Kronan”, pochodzą z tego samego wieku, oba były szwedzkimi okrętami, oba zatonęły podczas bitew morskich. Sądzimy, że takie zestawienie pozwoli nam pokazać unikatowość tych jednostek, a także wykazać różnice i podobieństwa między warunkami służby marynarzy.

„Kronan” (tłum. Korona) został zbudowany w 1665 roku. Okręt jak na swoje czasy imponował wielkością i miał silne uzbrojenie, co czyniło go jedną z najpotężniejszych jednostek w owym czasie. „Kronan” zatonął 1 lipca 1676 roku, dziewięć miesięcy po rozpoczęciu wojny pomiędzy Danią a Szwecją o przejęcie kontroli nad Bałtykiem. Okręt eksplodował w pobliżu wyspy Olandia. Miało to miejsce na początku bitwy pomiędzy flotą szwedzką a sprzymierzoną duńsko – holenderską. Bitwa ta znana jest w historii Szwecji jako „Bitwa o Południową Olandię”. Rezultat tej bitwy uczynił ją jedną z największych nautycznych katastrof w całej historii dziejów Szwecji. „Kronan” zatonął wraz z 800 marynarzami. Tylko 50 przeżyło.
Wrak okrętu został odkryty w 1980 roku przez Andersa Frazena, słynnego badacza i odkrywcy „Vasy”. Badania prowadzone na miejscu zalegania wraka to największe podwodne stanowisko archeologiczne na świecie.
Ekspozycja powstała we współpracy z Kalmar Lans Museum.

Zapraszamy wszystkich tych, którzy interesują się historią, a zwłaszcza archeologią podwodną.

Wystawie towarzyszy wydany przez Muzeum katalog.


„Kronan – okręt skarbów”
Spichlerze na Ołowiance 30.06.2007 – 2.10.2007.