→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

O wolność żeglugi

Postaci bohaterskich admirałów, zaciekłe wojny prowadzone ze Szwecją i pamiętne bitwy o wolną żeglugę na Bałtyku są tematem wystawy “O wolność żeglugi. Admiralicja holenderska w walce o dostęp do Bałtyku w XVI-XVII wieku”, którą będzie można oglądać w Spichlerzach na Ołowiance od 20 czerwca 2007 r.

Ekspozycja prezentuje przełom XVI i XVII wieku, gdy Niderlandy przeżywały rozkwit marynarki wojennej i floty handlowej, a Polska była “spichlerzem Europy”.

Wystawa przypomina postaci XVII-wiecznych admirałów, dzięki którym Holandia uzyskała dogodne warunki do wejścia na Bałtyk, a tym samym możliwość nieograniczonego handlu z krajami nadbałtyckimi. Część wystawy poświęcona została wymianie handlowej z Gdańskiem.

Na ekspozycji w Centralnym Muzeum Morskim pokazane zostaną zbroje admiralskie, różnego rodzaju broń, malarstwo marynistyczne, przedmioty codziennego użytku, pamiątki związane z zachodniofryzyjską admiralicją i wiele innych interesujących zabytków.

Wystawa powstała we współpracy z Westfries Museum w Hoorn.


“O wolność żeglugi. Admiralicja holenderska w walce o dostęp do Bałtyku w XVI-XVII wieku”
Spichlerze na Ołowiance 20.06.2007 – 2.09.2007r.