• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Nocny sukces

Trzy i pół tysiąca osób odwiedziło Spichlerze na Ołowiance, zamienione tymczasowo w siedzibę piratów, w czasie jednej nocy! Wszystko to za sprawą trzeciej edycji Europejskiej Nocy Muzeów w Trójmieście, która odbyła się 19 maja 2007.

Europejska Noc Muzeów to międzynarodowy projekt, którego założeniem jest popularyzowanie sztuki i kultury w muzeach, oferujących często niekonwencjonalny program zwiedzania. Dlatego jest to także możliwość zetknięcia się ze sztuką w pełnej niespodzianek, tajemniczej atmosferze. W przedsięwzięciu tym bierze udział 30 krajów europejskich.

W tym roku na sympatyków nocnych przygód w Centralnym Muzeum Morskim czekali korsarze Zygmunta Augusta i piraci. Można było poznać ulubione rozrywki morskich rabusiów, zagrać z piratką w kości lub domino o skarby, wysłuchać przedziwnych opowieści o skarbach i rozbojach, pośpiewać wspólnie szanty. Na najmłodszych czekały fantastyczne przygody pirata Rabarbara.
Do nocnego zwiedzania udostępniony został także statek-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni, który w ciągu kilku godzin zwiedziło ok. 600 osób.

Wszyscy goście, którzy nas odwiedzili jednogłośnie wyrażali swoje zadowolenia zarówno z faktu nietypowych godzin otwarcia – dało to możliwość odwiedzenia muzeum tym, którzy codziennie pracują do późna, jaki i z oprawy, jaka towarzyszyła obcowaniu z zabytkami. Zapraszamy już dzisiaj w przyszłym roku na czwartą edycję Nocy Muzeów w Gdańsku! Niemniej liczymy na odwiedziny naszej instytucji i oddziałów w ciągu roku, zwłaszcza, że nie wszystkie ekspozycje były dostępne dla naszych gości w Noc Muzeów. Zapraszamy.