• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Polacy na morzach świata

Z wielką przyjemnością informujemy o ukończeniu prac nad modernizacją wystawy „Działalność morska Polaków w latach 1918-1945” w ramach ekspozycji stałej „Polacy na morzach świata”. Patronatu honorowego wystawie udzielił Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Pan Bogdan Borusewicz.

Wystawa ukazuje historię morską Polski w czasach II Rzeczpospolitej, obejmuje takie dziedziny działalności morskiej Polaków, jak: aspekty polityczne, gospodarkę morską, technikę okrętową, marynarkę wojenną, szkolnictwo, sporty wodne oraz zagadnienia związane z marynistyką.

Zwiedzając wystawę poznamy historię walk polskich marynarzy o niepodległość w latach 1918-1920, problemy przed jakimi stanęła Polska po odzyskaniu dostępu do morza, fakty związane z tworzeniem Marynarki Polskiej i utworzeniem Wolnego Miasta Gdańsk. Liczne zabytki, dokumenty i fotografie zgromadzone na wystawie wprowadzą nas w przedsięwzięcia gospodarcze władz II Rzeczpospolitej, budowę portu i miasta Gdyni, rozwój rybołówstwa z uwzględnieniem rybołówstwa dalekomorskiego, historię sportów wodnych w Wolnym Mieście Gdańsku. Opowiedzą o roli Ligi Morskiej (Rzecznej) i Kolonialnej, atlantyckich rejsach polskich żeglarzy, żegludze towarowo-pasażerskiej, szkolnictwie i muzealnictwie morskim, przemyśle stoczniowym, Polskiej Marynarce Wojennej i Handlowej.
Atrakcyjność wystawy podnosi możliwość wysłuchania „Tanga kapitańskiego” i „Hymnu do Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, a także możliwość obejrzenia filmów o Polskiej Marynarce Wojennej i rybołówstwie pełnomorskim w dwudziestoleciu międzywojennym.
Nowa forma i zawartość merytoryczna wystawy powinna usatysfakcjonować osoby zainteresowane historią, nie tylko morską, Polski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy od dnia 3 kwietnia 2007 w Spichlerzach na Ołowiance.