→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Fotografia Dzikiej Przyrody 2006

Najlepsze na świecie fotografie dzikiej przyrody można było zobaczyć w Centralnym Muzeum Morskim.
Wystawę tworzyły zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2006, zorganizowanego – już 43 raz z rzędu – przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Patronami honorowymi wystawy są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska RP.

Wildlife Photographer of the Year 2006 to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną tutaj edycję zgłoszono ponad 18 tys. zdjęć, wykonanych przez 1593 fotografów, z 55 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie – te zdjęcia nie są tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.
Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość w przyszłości.
Obecna edycja konkursu obejmowała 14 kategorii i 2 nagrody specjalne. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2006.
Na wystawę składały się 84 fotografie, nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Jej tegoroczne tourne po 12 miastach w Polsce, piąty raz z rzędu wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.


“Fotografia dzikiej przyrody”
Skład Kolonialny 5.04.2007 – 30.04.2007
 

Organizatorzy wystawy
 

Wildlife   Natural History Museum   Wildlife Magazine


Sponsorzy wystawy w Polsce
 

Nikon   British Council   Shell


Patronat medialny wystawy w Polsce
 

Związek Polskich Fotografów Przyrody   Fotopolis   Biuletyn Fotograficzny   Foto Kurier   TVP3


Organizacja wystawy w Polsce
 

Zegart
 
Centralne Muzeum Morskie