• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Fotografia Dzikiej Przyrody 2006

Najlepsze na świecie fotografie dzikiej przyrody można było zobaczyć w Centralnym Muzeum Morskim. Wystawę tworzyły zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2006, zorganizowanego – już 43 raz z rzędu – przez BBC Wildlife Magazine i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Patronami honorowymi wystawy są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska RP.

Wildlife Photographer of the Year 2006 to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na prezentowaną tutaj edycję zgłoszono ponad 18 tys. zdjęć, wykonanych przez 1593 fotografów, z 55 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie – te zdjęcia nie są tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości.

Życie płynie szybko. Narodziny, zagrożenie, walka, przeżycie – dzieją się ciągle, raz za razem. Większość z tych codziennych dramatów jest nam nieznana. Dzięki fotografom z całego świata, niektóre z tych momentów zostały uchwycone, abyśmy mogli je zobaczyć i kontemplować. Niektóre momenty są zwyczajne, a inne niezwykłe. Jedne podnoszące na duchu, a drugie stawiające pytania nad naszym oddziaływaniem na przyrodę. Także dzięki temu, wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej jakość w przyszłości.

Obecna edycja konkursu obejmowała 14 kategorii i 2 nagrody specjalne. Fotograf, który wykonał zdjęcie najbardziej zachwycające i zapadające w pamięć, otrzymał oficjalny tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2006.

Na wystawę składały się 84 fotografie, nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Jej tegoroczne tourne po 12 miastach w Polsce, piąty raz z rzędu wpisuje nasz kraj na listę kilkudziesięciu państw na wszystkich kontynentach, gdzie już od wielu lat rokrocznie ogląda ją ponad milion osób.


„Fotografia dzikiej przyrody”
5.04.2007 – 30.04.2007
Skład Kolonialny

Organizatorzy wystawy

Wildlife Natural History Museum Wildlife Magazine

Sponsorzy wystawy w Polsce

Nikon British Council Shell

Patronat medialny wystawy w Polsce

Związek Polskich Fotografów Przyrody Fotopolis Biuletyn Fotograficzny Foto Kurier TVP3

Organizacja wystawy w Polsce

Zegart
Centralne Muzeum Morskie