• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Rejs Roku 2006

Najwyższe polskie trofeum żeglarskie rozdane! 2 marca na uroczystej gali w Siedzibie Głównej Centralnego Muzeum Morskiego uhonorowano Srebrnym Sekstantem i Nagrodą Honorową Telewizji Polskiej ex aequo kpt. Tadeusza Natanka (s.y. „Nekton”) i kpt. Jacka Wacławskiego oraz Sławomira Skalmierskiego, Tomasza Szewczyka i Dominika Baca (s.y. „Stary”). Laureaci zostali nagrodzeni za światowej klasy dokonanie żeglarskie – pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na Morzu Arktycznym.

Pierwszym, któremu udało się tego dokonać był norweski działacz polarny Roald Amundsen, który w 1906 roku przebył drogę dzielącą Ocean Atlantycki i Spokojny. W sto lat po pionierskim rejsie Amundsena z osławioną drogą przez Przejście Północno-Zachodnie zmierzyły się załogi jachtów „Nekton” i „Stary”. Obydwu załogom udało się pokonać tę arcytrudną trasę, co nie tylko zapewniło im nagrodę Srebrnego Sekstantu ale i stałe miejsce w kronikach światowego żeglarstwa morskiego.

Historia nagród Rejs Roku rozpoczęła się w 1970 roku, po pamiętnym wokołoziemskim rejsie Leonida Teligi, kiedy to narodził się pomysł honorowania morskich wypraw polskich żeglarzy. W ciągu 37 lat istnienia nagrody zostało nimi uhonorowanych wielu znakomitych żeglarzy, m.in. kpt. Wojciech Jacobson, kpt. Janusz Kurbiel i kpt. Ludomir Mączka, którzy jako pierwsi pokonali Przejście Północno-Zachodnie z zachodu na wschód na s.y. „Vagabond II”, kpt. Krzysztof Baranowski, który jako pierwszy Polak samotnie opłynął glob ziemski wokół przylądka Horn na s.y. „Polonez” czy kpt. Henryk Jaskuła – za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni wokół przylądka Horn na s.y. „Dar Przemyśla”.

Nagrody Rejs Roku 2006

Srebrny Sekstant i I Nagroda Honorowa Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006
ex aequo
kpt. Jacek Wacławski oraz Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Tomasz Szewczyk – za pokonanie na jachcie „Stary” Przejścia Północno-Zachodniego
kpt. Tadeusz Natanek – za pokonanie na jachcie „Nekton” Przejścia Północno-Zachodniego

II Nagroda Honorowa Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006
kpt. Andrzej Kopczyński – za wokołoziemski samotny rejs na jachcie „Jolanta” w latach 2004-2006, rozpoczęty i zakończony w Hudson na Florydzie.

III Nagroda Honorowa Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006
ex aequo
kpt. Janusz Słowiński – za załogową wyprawę na jachcie „Bona Terra” do Ziemii Ognistej z opłynięciem przylądka Horn
kpt. Jerzy Wąsowicz – za rejs jachtem „Antica” na Morze Śródziemne i Karaiby oraz samotne pokonanie Atlantyku

Honorowe wyróżnienia nagród Rejs Roku 2006
kpt. Remigiusz B. Trzaska – za arktyczny rejs na jachcie „Panorama”
kpt. Grzegorz Jendroszczyk – za rejs na jachcie „Stary” ze Szczecina na Grenlandię
kpt. Paweł Dąbrowski – za rejs na jachcie „Copernicus” z Norwegii, wokół Islandii, z przekroczeniem koła podbiegunowego

Nagroda Specjalna Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006
kpt. Janusz Zbierajewski – za poprowadzenie na „Zawiszy Czarnym” integracyjnego rejsu bałtyckiego „zobaczyć morze” z udziałem niewidomych żeglarzy.