→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Spotkanie opłatkowe

W bogatej symbolice świąt Bożego Narodzenia jest jeden zwyczaj wyłącznie polski – opłatek wigilijny. Cienki przaśny płatek chlebowy jest symbolem pojednania i znakiem przyjaźni.

Tradycyjnie już w Centralnym Muzeum Morskim na spotkaniu opłatkowym z Jego Ekscelencją Arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim spotykają się muzealnicy regionu pomorskiego, aby życzyć sobie wszelkiego dobra, zarówno materialnego, jak i duchowego. Uroczystość ta jest często jedyną okazją w roku do spotkania w jednym miejscu przyjaciół z pomorskich muzeów, do złożenia sobie życzeń, rozmowy o sytuacji pomorskiego muzealnictwa i perspektywach jego rozwoju, a także okazją do wysłuchania kameralnego koncertu kolęd. W tym roku z kolędowym repertuarem wystąpiły panie: Magdalena Moszew (sopran), Małgorzata Skorupa (skrzypce) i Elżbieta Rosińska (akordeon). Przy skocznym “Przybieżeli do Betlejem”, lirycznym “Oj Maluśki, Maluśki”, wigilijnym barszczu, w prawdziwie rodzinnej atmosferze życzyliśmy sobie także tego, żeby spotkać się tym samym miejscu i z tej samej okazji już za rok!