→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Dni Nauki Katalońskiej

Słoneczna Barcelona była w dniach 10-19 listopada miejscem Dni Nauki Katalońskiej, na które zaproszono z Polski między innymi Dział Edukacji Centralnego Muzeum Morskiego.

Przygotował on prezentację pt. “Skarby Bałtyku” dotyczącą archeologii podwodnej i konserwacji muzealiów. Warsztaty zostały opracowane przez Agnieszkę Piórkowską i Monikę Golenko w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas uczestnictwa w Bałtyckim Festiwalu Nauki.

Celem prezentacji było pokazanie morskiego dziedzictwa Polski, a także przybliżenie odwiedzającym specyfiki pracy archeologów podwodnych i konserwatorów.

Centralne Muzeum Morskie prowadzi prace badawcze od wielu lat. Dzięki nim w zbiorach Muzeum znajdują się unikatowe na skalę światową kolekcje, np. komplet dział z wraka szwedzkiego okrętu wojennego “Solen”, towar średniowiecznego statku handlowego, tzw. “Miedziowca”, czy kompletny ubiór marynarza z XVIII-wiecznego statku angielskiego “General Carleton”. Tym odkryciom poświęcona był prezentacja multimedialna, która miała wprowadzać odwiedzających w tematykę badań archeologii podwodnej.

Pamiętając o tym, że większość młodych ludzi marzy, aby dokonać czegoś niezwykłego, albo odkryć coś interesującego, przygotowano “mini-wykopaliska archeologiczne”. Dzięki temu zwiedzający mogli się przekonać jak wymagająca jest to praca. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi tj. szpachelek i pędzelków dokonywali odkryć niczym prawdziwi archeolodzy. Kiedy natrafili już na tajemniczy przedmiot to delikatnie, by go nie uszkodzić, odsłaniali go i przystępowali do opracowywania dokumentacji na specjalnie przygotowanej karcie w języku katalońskim. Dalszym etapem pracy ze znaleziskiem były zajęcia z konserwacji zabytków polegające na uzupełnieniu brakujących elementów wzoru czy przedmiotu.

Dla chętnych przygotowano pokazy działania dzwonu nurkowego a także prezentację próbek badawczych pochodzących z podwodnych prac archeologicznych pozwalających na zaobserwowanie różnic w wyglądzie przedmiotów przed i po konserwacji.

Tak przygotowane warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Część odwiedzających wracała na miejsce prezentacji jeszcze kilkakrotnie.