Dni Nauki Katalońskiej
Słoneczna Barcelona była w dniach 10-19 listopada 2006 roku miejscem Dni Nauki Katalońskiej, na które zaproszono z Polski między innymi Dział Edukacji Centralnego Muzeum Morskiego.
Przygotował on prezentację pt. „Skarby Bałtyku” dotyczącą archeologii podwodnej i konserwacji muzealiów. Warsztaty zostały opracowane przez Agnieszkę Piórkowską i Monikę Golenko w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas uczestnictwa w Bałtyckim Festiwalu Nauki.
Celem prezentacji było pokazanie morskiego dziedzictwa Polski, a także przybliżenie odwiedzającym specyfiki pracy archeologów podwodnych i konserwatorów.
Centralne Muzeum Morskie prowadzi prace badawcze od wielu lat. Dzięki nim w zbiorach Muzeum znajdują się unikatowe na skalę światową kolekcje, np. komplet dział z wraka szwedzkiego okrętu wojennego „Solen”, towar średniowiecznego statku handlowego, tzw. „Miedziowca”, czy kompletny ubiór marynarza z XVIII-wiecznego statku angielskiego „General Carleton”. Tym odkryciom poświęcona był prezentacja multimedialna, która miała wprowadzać odwiedzających w tematykę badań archeologii podwodnej.
Pamiętając o tym, że większość młodych ludzi marzy, aby dokonać czegoś niezwykłego, albo odkryć coś interesującego, przygotowano „mini-wykopaliska archeologiczne”. Dzięki temu zwiedzający mogli się przekonać jak wymagająca jest to praca. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi tj. szpachelek i pędzelków dokonywali odkryć niczym prawdziwi archeolodzy. Kiedy natrafili już na tajemniczy przedmiot to delikatnie, by go nie uszkodzić, odsłaniali go i przystępowali do opracowywania dokumentacji na specjalnie przygotowanej karcie w języku katalońskim. Dalszym etapem pracy ze znaleziskiem były zajęcia z konserwacji zabytków polegające na uzupełnieniu brakujących elementów wzoru czy przedmiotu.
Dla chętnych przygotowano pokazy działania dzwonu nurkowego a także prezentację próbek badawczych pochodzących z podwodnych prac archeologicznych pozwalających na zaobserwowanie różnic w wyglądzie przedmiotów przed i po konserwacji.
Tak przygotowane warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Część odwiedzających wracała na miejsce prezentacji jeszcze kilkakrotnie.