• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Indianie w Muzeum Morskim

Niecodzienni goście zawitali 18 listopada 2006 r. do Centralnego Muzeum Morskiego. Odwiedziła nas osiemnastoosobowa grupa Indian z Franks Landing Indian Community.

W skład grupy, która zawitała w nasze progi, weszli pieśniarze, tancerze, bębniarze i członkowie Native American Church a także osoby z plemienia Blackfeet z Montany.
Szczególne interesująca dla naszych gości okazała się wizyta w Żurawiu – najstarszym zachowanym w Europie dźwigu portowym, gdzie zwiedzili ekspozycję poświęconą życiu portowego miasta Gdańska i na statku-muzeum „Sołdek”, gdzie zapoznali się z historią rudowęglowca i warunkami życia codziennego marynarzy na tego typu statku.

Pobyt tej grupy w Polsce jest efektem ponad rocznej współpracy pomiędzy Pomorskim Stowarzyszeniem „Wspólna Europa”, a Sat Okh Foundation (Sat Okh – w języku shawnee – Długie Pióro, to drugie imię Stanisława Supłatowicza – żołnierza AK, pisarza, gawędziarza, artysty. Syna Polki i Wysokiego Orła – Indianina, wojennego wodza plemienia Shawnee. Sat Okh wychowywał się wśród Indian, po 1936 wraz z matką przyjechał do Polski. Pisał tłumaczone na wiele języków książki o swojej indiańskeij młodości. Był jednym z pionierów ruchu indianistów w Polsce, współtwórcą Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Zmarł w 2003 roku.) Współpraca pomiędzy Fundacją a Stowarzyszeniem ma zapoczątkować utworzenie w Gdańsku wraz z filiami na całym Pomorzu „Europejskiego Centrum Edukacji i Kultur Indian Północnoamerykańskich”. Projekt ten ma także promować polską historię i kulturę na Indiańskich Uczelniach Wyższych w USA i Kanadzie.

Grupa z Franks Lading Indian Community 20 listopada odwiedzi kolejny oddział CMM – Muzeum Rybołówstwa w Helu.