→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Europejski projekt MACHU

Centralne Muzeum Morskie przystąpiło niedawno do kolejnego, obok MarMuCommerce i Lagomaru, projektu unijnego – MACHU (Managing Cultural Heritage Underwater – Zarządzanie podwodnym dziedzictwem kulturowym). CMM zostało zaproszone do uczestnictwa w projekcie przez jego koordynatora – Państwową Służbę Dziedzictwa Archeologicznego Holandii. Partnerami przedsięwzięcia będą uczelnie i muzea z Anglii, Północnej Irlandii, Portugalii, Danii i Niemiec, a podwykonawcą części prac przypadających na CMM – Państwowy Instytut Geologiczny.

Główne założenia projektu koncentrują się wokół rozwoju narzędzi i technik interdyscyplinarnych służących do lokalizowania, monitorowania i ochrony podwodnego dziedzictwa archeologicznego, a jego zakładanym efektem ma być opracowanie modelu występowania potencjalnych stanowisk archeologicznych na podstawie danych interdyscyplinarnych.

Koordynatorem projektu MACHU z ramienia CMM jest Iwona Pomian – Kierownik Działu Badań Podwodnych.