• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ormianie w Gdańsku

21 czerwca 2006 r. do nabrzeży CMM przy Wyspie Ołowiance zacumowała replika XIII-wiecznej łodzi „Armenian Kingdom of Cilicia”, która w średniowieczu pływała dookoła Europy, po Morzu Czarnym i Oceanie Atlantyckim.

Replika została ściśle zrekonstruowana w 2002 roku na podstawie średniowiecznych pism i obrazów przy zastosowaniu XIII-wiecznych technologii. Tegoroczny rejs związany jest z obchodami piętnastolecia odzyskania przez Armenię niepodległości; Trzyletni rejs statku został zapoczątkowany w porcie Poti (Gruzja), w czasie wyprawy żeglarzy z „Cilicii” przemierzyli Morze Czarne, Egejskie, Śródziemne, Adriatyk, skąd przez Cieśninę Gibraltarską dostali się na Morze Północne i kanałem La Manche dopłynęli do Bałtyku. Ostatni etap podróży statku ma się skończyć w sierpniu tego roku w Sankt Petersburgu, skąd szlakiem rzecznym żaglowiec wróci do Poti.

Podczas podróży planowane są liczne imprezy kulturalne oraz spotkania z przedstawicielami diaspory ormiańskiej w różnych krajach. Oprócz odnowienia starych szlaków żeglarzy cylicyjskich i zamiaru przypomnienia światu, że istnieje gdzieś taki stary kraj, jak Armenia, żeglowiec ma przed sobą jeszcze jedno zadanie – symbolicznie połączyć narody i kultury podzielone morzami. Wśród załogi statku znajduje się znany ormiański publicysta i działacz społeczny Zorij Bałajan, który prowadzi kronikę podróży.