→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Lądy i morza Azji

Po raz kolejny nad Motławą możemy podziwiać egzotyczne krajobrazy dalekiej Azji. Wszystko to za sprawą wystawy malarstwa Elżbiety Szołomiak pt. “Lądy i morza Azji”.

Dzieła prezentowane w Składzie Kolonialnym, wybór obrazów z trzech krajów Azji Południowo-Wschodniej, pochodzą ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oraz własnych artystki.

Informacje o artystce:
Elżbieta Szołomiak urodziła się w 1940 roku w Jarosławiu. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawiała swoje prace w wielu galeriach polskich i niemieckich, a także w Austrii, Japonii i Indonezji. W 1999 roku Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zorganizowało wystawę jej prac z Indonezji i Tajlandii w swojej galerii Dong Nam, a w roku następnym – w Galerii Duta w Dżakarcie. W roku 2005 Muzeum zaprezentowało cykl obrazów Elżbiety Szołomiak poświęconych Myanmarowi (Birmie).

Dla Elżbiety Szołomiak najważniejszy jest kolor. Na jej obrazach pejzaże, postacie czy przedmioty, nie tracąc czytelności, zamieniają się w barwne plamy i migotliwe, zawsze urzekające harmonie. Artystka posługuje się kolorem żywym, radosnym, soczystym. Maluje energicznie i z rozmachem. Uważnie obserwuje świat, zapisuje w pamięci kształty i barwy – karnację ludzi, zieleń drzew, blask wody, odcienie strojów, kwiatów, domów, przedmiotów. Wszystko to zostaje poddane malarskiej syntezie i przełożone na język uproszczonej, dynamicznej formy.

Inspiracje azjatyckie pojawiły się w twórczości Elżbiety Szołomiak w latach 90-tych i wciąż trwają, podsycane przez kolejne podróże na wyspy Indonezji, do Tajlandii i Birmy. Malarka odnalazła tam nieograniczone bogactwo koloru, obecnego zarówno w przyrodzie, jak i w twórczości ludzi, a podkreślonego jeszcze intensywnym światłem tropików. Obok pejzaży szczególną jej uwagę przyciągnęła postać ludzka, zwłaszcza w ruchu, poddana rytmowi – stąd upodobanie do przedstawień tańca i uroczystych procesji. Interesował ją zarówno lokalny koloryt, specyficzne pejzaże, w tym także sceny marynistyczne, ceremonie i targi, szczególnie malownicze dla przybysza z Europy, jak i tematy uniwersalne, jak macierzyństwo czy wizerunki dzieci. Niezależnie od tematyki, obrazy Elżbiety Szołomiak promieniują światłem, urodą i optymizmem.


“Lądy i morza Azji” malarstwo Elżbiety Szołomiak
Skład Kolonialny, obok Żurawia 24.06.2006 – 30.04.2007 r.