• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Sybilla 2005

Miło nam poinformować, że Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zostało wyróżnione w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2005 za Ofertę Działu Edukacji CMM.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie, jakie otrzymało nasze muzeum. W ciągu dwudziestu sześciu lat istnienia konkursu CMM zostało uhonorowane nagrodami już siedem razy.

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszym forum wymiany doświadczeń dla muzealników z całej Polski i formą promocji dla nagrodzonych instytucji. Wśród celów Konkursu należy wyróżnić: wybór najwybitniejszych osiągnięć z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej, upowszechnianie najlepszych form i metod działalności muzealnej oraz wyrażenie uznania dla autorów i realizatorów najlepszych dokonań muzealnych. Organizatorem konkursu jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sybilla to nazwa statuetki – nagrody przyznawanej zdobywcom Grand Prix i I-szej Nagrody w poszczególnych kategoriach. Autorką tych statuetek jest wybitna polska rzeźbiarka Zofia Wolska. Obecnie nagrody przyznawane są w 10 kategoriach: wystawy sztuki, wystawy archeologiczne, wystawy historyczne, biograficzne i literackie, wystawy etnograficzne, wystawy przyrodnicze, techniczne i medyczne, publikacje, programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne, osiągnięcia z zakresu działalności naukowej, dokonania z zakresu konserwacji oraz dokonania z zakresu organizacji.

Uroczystość wręczania nagród laureatom Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” odbywa się 18 maja, w Międzynarodowym Dniu Muzeów w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.