• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Leon Wyczółkowski

Od dnia 26 maja zapraszamy na wystawę malarstwa – „Leon Wyczółkowski – Nad Wisłą i nad Bałtykiem”. Leon Wyczółkowski był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów malarstwa okresu Młodej Polski.

Urodził się w 1852 roku w Hucie Piastowskiej k. Siedlec, zmarł w 1936 roku w Warszawie. Studia artystyczne odbył w Krakowie i Monachium. Był uczniem między innymi Jana Matejki i Wojciecha Gersona. Początkowo Wyczółkowski koncentrował swoje artystyczne działania na malarstwie olejnym, ok. 1904 roku zaczął malować pastelami dochodząc w tej dziedzinie do perfekcji, zaś później poświęcił się całkowicie grafice oryginalnej. Malował zarówno utrzymane w akademickiej konwencji sceny historyczne i religijne, pejzaże, sceny rodzajowe, werystyczne studia kobiecych postaci, jak i salonowe portrety wykonywane w celach zarobkowych; inspirował się tematami literackimi, bezkresem stepu, motywami marynistycznymi… etc. Wyczółkowski wiele podróżował po Europie, przebywał we Włoszech, w Hiszpanii, Anglii, Szkocji, Holandii i na Ukrainie. Pobyt w litewskiej Połądze zaowocował serią widoków Bałtyku, urzekających świeżym kolorytem i swobodną formą malarską, które zostaną przedstawione na wystawie w Centralnym Muzeum Morskim. Wyczółkowski był wykładowcą, później rektorem, a wreszcie honorowym profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził niezwykle rozwiniętą działalność wystawienniczą. Niejednokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych wystawach malarskich.

Na organizowanej w CMM wystawie pokazane zostaną prace ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego w Krakowie, muzeów w Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Poznaniu oraz Centralnego Muzeum Morskiego. Ekspozycję uzupełnią prywatne fotografie artysty. Na wystawie przedstawione zostaną liczne wizerunki rybaków łowiących ryby lub skorupiaki przy użyciu rozmaitych narzędzi połowowych. Szczególną atrakcją dla gdańszczan będą z pewnością litografie z „Teki Gdańskiej” prezentujące widoki portu na Motławie. Pokazane też zostaną pejzaże nadwiślańskie, w tej liczbie także sceny przewozu Wisłą szczątków Słowackiego.

Leon Wyczółkowski: Autoportret, ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu

Celem długofalowego programu „Polscy artyści o morzu” jest całościowa prezentacja tematyki morskiej i rzecznej w sztuce polskiej. Jest to seria dorocznych wystaw, organizowanych w CMM w sezonie letnim, który pozwoli na ukazanie szerokiej publiczności marynistyki jako zwartego zespołu zjawisk na tle całokształtu życia artystycznego kraju, a nie jako oderwanych, przypadkowych precedensów, często ginących w nawale innych informacji. Powtarzalność terminów wystaw pozwala na długofalową promocję twórczości marynistycznej w społeczeństwie, a monograficzny charakter poszczególnych wystaw umożliwia dokonywanie porównań pomiędzy poszczególnymi autorami i szkołami. Prezentacja prac Leona Wyczółkowskiego jest czwartą wystawą z tego cyklu. Uroczyste otwarcie każdej wystawy odbywa się w ramach kolejnych edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Podobnie jak poprzednim wystawom z tego cyklu, będzie jej towarzyszył wydany w naszym Muzeum katalog.


„Leon Wyczółkowski – Nad Wisłą i nad Bałtykiem”
26.05.2006 – 3.09.2006
Spichlerze na Ołowiance