→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Chińska rewizyta

Zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej w Sali Dolomitowej w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Jest to wystawa: “Szanghaj – miasto portowe nad rzeką Huangpu”.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Miejskie w Szanghaju. Prezentuje związki trzeciego, co do wielkości, portu morskiego na świecie, nazywanego Paryżem Wschodu lub Królową Orientu z przepływającą przez niego rzeką Huangpu.

W grudniu ubiegłego roku w Szanghaju gościła polska ekspozycja pt. “Wisła w dziejach Gdańska i Powiśla”, której twórcami byli pracownicy Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Centralnego Muzeum Morskiego.

Oba przedsięwzięcia pragnęły pokazać na swoich narodowych przykładach związki wielkich aglomeracji miejskich z ich naturalnym otoczeniem, jego wpływ na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny miast na przestrzeni wieków.

Rola rzek w procesach miastotwórczych była tak wielka, że tak Huangpu jak i Wisła odegrały niemalże symboliczną i ponadczasową rolę w rozwoju cywilizacyjnym regionów przez które płyną.
W najbliższy czasie w salach Składu Kolonialnego zostanie zaprezentowana wystawa o Wiśle.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!


“Szanghaj – miasto portowe nad rzeką Huangpu”
Spichlerze na Ołowiance 17.05.2006 – 07.09.2006 r.