• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Chińska rewizyta

Zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej w Sali Dolomitowej w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Jest to wystawa: „Szanghaj – miasto portowe nad rzeką Huangpu”.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Miejskie w Szanghaju. Prezentuje związki trzeciego, co do wielkości, portu morskiego na świecie, nazywanego Paryżem Wschodu lub Królową Orientu z przepływającą przez niego rzeką Huangpu.

W grudniu ubiegłego roku w Szanghaju gościła polska ekspozycja pt. „Wisła w dziejach Gdańska i Powiśla”, której twórcami byli pracownicy Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Centralnego Muzeum Morskiego.

Oba przedsięwzięcia pragnęły pokazać na swoich narodowych przykładach związki wielkich aglomeracji miejskich z ich naturalnym otoczeniem, jego wpływ na rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny miast na przestrzeni wieków.

Rola rzek w procesach miastotwórczych była tak wielka, że tak Huangpu jak i Wisła odegrały niemalże symboliczną i ponadczasową rolę w rozwoju cywilizacyjnym regionów przez które płyną.
W najbliższy czasie w salach Składu Kolonialnego zostanie zaprezentowana wystawa o Wiśle.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!


„Szanghaj – miasto portowe nad rzeką Huangpu”
17.05.2006 – 07.09.2006
Spichlerze na Ołowiance