• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Statki o gdyńskich nazwach

Jest to planszowa wystawa prezentująca statki i okręty powstałe w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu lat, które swymi nazwami związane były z miastem Gdynia. Najstarszy ze statków prezentowanych na wystawie powstał w 1922 roku, dwa najmłodsze, to kontenerowiec, który w zeszłym roku zmienił nazwę z „Gdynia II” na „Topaz” i japoński masowiec „Gdynia”.

Historie wszystkich jednostek ilustrowane są zdjęciami, uzupełnieniem wystawy jest model przedwojennego przybrzeżnego statku pasażerskiego „GDYNIA” wykonany przez gdyńskiego modelarza Edwarda Spradę w skali 1:50. Statek ten został zbombardowany we wrześniu 1939, z niewielu przedmiotów, które ocalały z katastrofy na wystawie prezentowana jest tablica pamiątkowa, ofiarowana Centralnemu Muzeum Morskiemu przez Panią Jadwigę Titz-Kostko, żonę zmarłego w wyniku tego bombardowanie kpt. Stanisława Kosko, Dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej. Innym interesującym obiektem przedstawionym na wystawie jest masowiec z lat 60. o nazwie „Gdynia”, który w ciągu swoich długoletnich rejsów służył nawet do przemytu emigrantów.

Autorem wystawy jest kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza” Pan Marek Twardowski, autor wielu publikacji na temat historii polskiej floty wojennej i handlowej, współautor „Księgi statków polskich”, której dotychczas ukazały się 4 tomy, autor między innymi dwóch książek o okręcie-niszczycielu „Błyskawica”.


„Statki o gdyńskich nazwach”
Dar Pomorza 11.03.2006 r. – 30.04.2007 r.