→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Statki o gdyńskich nazwach

Jest to planszowa wystawa prezentująca statki i okręty powstałe w ciągu ostatnich dziewięćdziesięciu lat, które swymi nazwami związane były z miastem Gdynia. Najstarszy ze statków prezentowanych na wystawie powstał w 1922 roku, dwa najmłodsze, to kontenerowiec, który w zeszłym roku zmienił nazwę z “Gdynia II” na “Topaz” i japoński masowiec “Gdynia”.

Historie wszystkich jednostek ilustrowane są zdjęciami, uzupełnieniem wystawy jest model przedwojennego przybrzeżnego statku pasażerskiego “GDYNIA” wykonany przez gdyńskiego modelarza Edwarda Spradę w skali 1:50. Statek ten został zbombardowany we wrześniu 1939, z niewielu przedmiotów, które ocalały z katastrofy na wystawie prezentowana jest tablica pamiątkowa, ofiarowana Centralnemu Muzeum Morskiemu przez Panią Jadwigę Titz-Kostko, żonę zmarłego w wyniku tego bombardowanie kpt. Stanisława Kosko, Dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej. Innym interesującym obiektem przedstawionym na wystawie jest masowiec z lat 60. o nazwie “Gdynia”, który w ciągu swoich długoletnich rejsów służył nawet do przemytu emigrantów.

Autorem wystawy jest kustosz statku-muzeum “Dar Pomorza” Pan Marek Twardowski, autor wielu publikacji na temat historii polskiej floty wojennej i handlowej, współautor “Księgi statków polskich”, której dotychczas ukazały się 4 tomy, autor między innymi dwóch książek o okręcie-niszczycielu “Błyskawica”.


“Statki o gdyńskich nazwach”
Dar Pomorza 11.03.2006 r. – 30.04.2007 r.