→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Życie codzienne na statku

Dyrekcja oraz Dział Historii Żeglugi i Handlu Morskiego CMM mają przyjemność zawiadomić, że w siedzibie na Ołowiance została udostępniona zwiedzającym gablota z pierwszą częścią wystawy stałej pt. “Życie codzienne na statku w XVIII wieku”. Na wystawie prezentowane są obiekty pozyskane przez Dział Badań Podwodnych. Stanem zachowania zabytków zajął się Dział Konserwacji. Na wystawie wyeksponowane są muzealia pochodzące przede wszystkim z dwóch wraków: W-27 i W-32 “General Carleton”, na czele ze zrekonstruowanym przez Beatę Jakimowicz ubiorem marynarza. Prezentowane zabytki mają na celu pokazanie otoczenia marynarzy na statku, ich pracy, rozrywek, zabiegów dotyczących higieny i ochrony zdrowia, codziennych zajęć na morzu.

Wystrój plastyczny gabloty zawdzięczamy Pracowni Plastycznej: Krystynie Bryłko i Annie Jagodzie we współpracy z równie nieocenioną Pracownią Konserwacji Modeli – dziełem Ireneusza Mokwy jest fragment międzypokładu. Scenariusz napisała Janina Rutkowska.