• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Jubileuszowy koncert

2 lutego 2006 roku miał miejsce jubileuszowy – 50-ty – koncert z cyklu Muzyka na wodzie. Zebranym gościom mezzosopranistka Joanna Dobrakowska, której akompaniował Marcin Kozieł zaprezentowali przepiękne pastorałki pochodzące z różnych krajów, kolędy, zarówno współczesne, jaki i te tworzone w obozie w Oświęcimiu. Gościem specjalnym jubileuszowego koncertu była Lidia Stanisławska.

Joanna Dobrakowska – swoją edukację wokalną rozpoczęła w wieku lat 16. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu i Wydziału Wokalnego na wrocławskiej Akademii Muzycznej. Naukę śpiewu solowego kontynuowała w Wyższej Szkole Muzycznej w Wiedniu. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, polskich i międzynarodowych. Dorobek artystyczny mezzosopranistki obejmuje szereg dzieł oratoryjno-kantatowych, a także role operowe (m.in. w „Pasji wg św. Jana”, „Magnificat” czy „Czarodziejskim flecie”). Artystka wielokrotnie eprezentowała Polskę na festiwalach międzynarodowych, m.in. w Bukareszcie i Dubrowniku. Występowała także z recitalami oraz koncertami kameralnymi w wielu prestiżowych salach we Francji, w Chorwacji, Austrii, Słowenii, Turcji czy Słowacji.

Marcin Kozieł jest zarówno utalentowanym pianistą, jak i wokalistą. Ukończył klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku, zaś swój kunszt wokalny kształcił pod kierunkiem Haliny Mickiewiczównej. Od 2003 roku kształci się w klasie prof. Dawida Lutza na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jego działalność wokalna związana jest przede wszystkim z Pomorzem, koncertuje jako tenor z Capellą Gedanensis, Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, jako solista-śpiewak występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jako akompaniator występuje przede wszystkim w Polsce, ale i za granicą: we Francji, w Egipcie, Portugalii, Chorwacji, Turcji, Rumunii i w wielu innych krajach. Akompaniował między innymi znanym polskim artystom – Łucji Prus, Jerzemu Zelnikowi czy Jerzemu Połomskiemu.

Jubileuszowy koncert z cyklu Muzyka na wodzie

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, we współpracy z Biurem Promocji Kultury Marka Wysoczyńskiego od kilku lat organizuje koncerty, które cieszą się ogromną popularnością wśród licznie przybywających do Muzeum gości. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się w 1993 r. i zatytułowany był „Bawiące się trytony”. Wśród artystów zapraszanych do Muzeum byli dobrze znani w Polsce i na świecie: Emma Kirkby, światowej sławy śpiewaczka muzyki barokowej, Simon Standage, znakomity brytyjski skrzypkek grający na skrzypcach barokowych, klawesynista Nicalas Parle, a z polskich wykonawców Agata Sapiecha, Waldemar Malicki, Piotr Pławner, Piotr Kusiewicz i Dariusz Paradowski. W ramach cyklu obejrzeliśmy spektakle „W drodze” z muzyką Żydów sefardyjskich oraz „Dekameron – historia miłości średniowiecznej”.