• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Dwa spojrzenia

Powrót polskich okrętów ze Szwecji w październiku 1945 r. w obiektywie Sylwestra „Krisa” Brauna i J. Ostroma. Na wystawie zaprezentowano ponad 30 czarno – białych fotografii.

Ekspozycja powstała dla upamiętnienia sześćdziesiątej rocznicy powrotu „Daru Pomorza”. Zdjęcia przedstawiają oficjalne chwile związane z powrotem fregaty jak i te bardziej ludzkie, reporterskie pokazujące wzruszenie osób witających jednostki na redzie. Na zdjęciach, wśród mieszkańców Gdyni można również odnaleźć sylwetki oficerów radzieckich, którzy w tym czasie służyli w Polskiej Marynarce Wojennej.

Wzruszający powrót po latach został uwieczniony w obiektywie fotografów: Sylwestra „Krisa” Brauna i J. Ostroma.

Historia:
W sierpniu 1939 r., fregata wyruszyła z Gdyni w swój najdłuższy rejs. 1 września została internowana w Sztokholmie, gdzie przebywała przez pięć lat, pod opiekuńczym okiem wojennego komendanta – radiooficera Alojzego Kwiatkowskiego („Diadia”). Jej załoga i praktykanci walczyli w tym czasie na frontach drugiej wojny światowej.

„Dar Pomorza” do Gdyni wrócił 24 X 1945 r. i wkrótce wznowił służbę jako statek szkolny Państwowej Szkoły Morskiej. Dwukrotnie wygrał Operation Sail; w 1980 roku zdobył „Cutty Sark Trophy”. Czołowe pozycje w regatach zajmował w latach 1974, 1976 i 1978.

Razem z „Darem Pomorza” do Gdyni powróciły tez i inne jednostki: kuter pościgowy „Batory” oraz okręty podwodne „Ryś”, „Żbik” i „Sęp”.

Przez pokład „Daru Pomorza” przeszło około 14 tys. słuchaczy szkół morskich. W latach 1931-1982 odbył 102 rejsy, był na czterech kontynentach (oprócz Australii i Antarktydy). 319 razy zawinął do zagranicznych portów. 4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano „Dar Pomorza” ze służby – w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, „Darze Młodzieży”, zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku.

16 listopada 1982 r. „Dar Pomorza” został przekazany CMM.


Dwa spojrzenia
24.10.2005 – 06.12.2005
Dar Pomorza