→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Dwa spojrzenia

Powrót polskich okrętów ze Szwecji w październiku 1945 r. w obiektywie Sylwestra “Krisa” Brauna i J. Ostroma. Na wystawie zaprezentowano ponad 30 czarno – białych fotografii.

Ekspozycja powstała dla upamiętnienia sześćdziesiątej rocznicy powrotu “Daru Pomorza”. Zdjęcia przedstawiają oficjalne chwile związane z powrotem fregaty jak i te bardziej ludzkie, reporterskie pokazujące wzruszenie osób witających jednostki na redzie. Na zdjęciach, wśród mieszkańców Gdyni można również odnaleźć sylwetki oficerów radzieckich, którzy w tym czasie służyli w Polskiej Marynarce Wojennej.

Wzruszający powrót po latach został uwieczniony w obiektywie fotografów: Sylwestra “Krisa” Brauna i J. Ostroma.

Historia:
W sierpniu 1939 r., fregata wyruszyła z Gdyni w swój najdłuższy rejs. 1 września została internowana w Sztokholmie, gdzie przebywała przez pięć lat, pod opiekuńczym okiem wojennego komendanta – radiooficera Alojzego Kwiatkowskiego (“Diadia”). Jej załoga i praktykanci walczyli w tym czasie na frontach drugiej wojny światowej.

“Dar Pomorza” do Gdyni wrócił 24 X 1945 r. i wkrótce wznowił służbę jako statek szkolny Państwowej Szkoły Morskiej. Dwukrotnie wygrał Operation Sail; w 1980 roku zdobył “Cutty Sark Trophy”. Czołowe pozycje w regatach zajmował w latach 1974, 1976 i 1978.

Razem z “Darem Pomorza” do Gdyni powróciły tez i inne jednostki: kuter pościgowy “Batory” oraz okręty podwodne “Ryś”, “Żbik” i “Sęp”.

Przez pokład “Daru Pomorza” przeszło około 14 tys. słuchaczy szkół morskich. W latach 1931-1982 odbył 102 rejsy, był na czterech kontynentach (oprócz Australii i Antarktydy). 319 razy zawinął do zagranicznych portów. 4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano “Dar Pomorza” ze służby – w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, “Darze Młodzieży”, zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku.

16 listopada 1982 r. “Dar Pomorza” został przekazany CMM.


“Dwa spojrzenia”
Dar Pomorza 24.10.2005-06.12.2005