• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Rejs zabytkowego żaglowca

12 lipca 2005 roku o godz. 9.00 do nabrzeża Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku przycumował żaglowiec SARPEN, należący do „SJOFARARKUSTEN SMALAND-OLAND”.

Zabytkowy żaglowiec szwedzki SARPEN, jest pływającą reklamą szwedzkiej wystawy pt. „Magia Morza”, którą od 18 maja można zwiedzać w Centralnym Muzeum Morskim.

Dwumasztowy galeas zbudowany w 1892 roku w Danii pływał początkowo ze zbożem do Norwegii. 16 listopada 1916 roku zatonął podczas sztormu na wysokości Stromstad, przy granicy szwedzko – norweskiej. Z 3 osobowej załogi uratowała się 1 osoba. Statek wydobyto z dna, odremontowano i sprzedano do cementowni w Degerhamn na Oland. W maju 1963 roku jednostkę kupili i przebudowali harcerze za Simirishamn w Szwecji, przygotowując miejsce pod pokładem dla załogi i dwudziestu uczniów. Od tego czasu na SARPENIE pływa i szkoli się młodzież.

T.s. „Sarpen” pływa przez 5 miesięcy w roku, w ciągu sezonu przepływa około 2800 mil morskich.
Załogę stanowi 18 młodych ludzi z województw Kalmar i Ostergotland, jednostką dowodzi kapitan Andres Berg z Figeholm.

Młodzież w czasie postoju jednostki zwiedzała Trójmiasto i okolice.

Więcej informacji na temat żaglowca można uzyskać pod adresem: info@sjofararkusten.h.se.

Rejs pracowników CMM:

12 lipca 2005 roku o godz. 10.00 na pokładzie Sarpena kilka godzin spędziła 15 osobowa załoga złożona z pracowników Centralnego Muzeum Morskiego.
Zapraszamy do zobaczenia kilku zdjęć z rejsu, podczas którego nasi Koledzy i Koleżanki pełnili wachty, zwijali żagle i sterowali żaglowcem.