• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Rejs łodzią Wikingów

Stopy wody pod kilem i dobrych wiatrów życzył Dyrektor CMM – dr inż. Jerzy Litwin 12 osobowej załodze „Swaroga”, która 28 czerwca br. wyruszyła w rejs z Gdańska do Kijowa.

„Swarog”, to stylizowana kopia łodzi wikińskiej, której pozostałości odkryto na dnie Dniepru w okolicach Kijowa. Kapitanem 12-osobowej załogi, w skład której weszli naukowcy z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk w Kijowie, jest Sergiej Woronow, autor projektu budowy repliki oraz jej rejsu z Ukrainy nad Bałtyk, częścią dawnego Szlaku Jedwabnego. Podróż Wisłą, Bugiem i Prypecią, potrwa prawie miesiąc. Naukowcy zrezygnowali z jakichkolwiek współczesnych udogodnień, decydując się na średniowieczne warunki żeglugi i bytowania w łodzi.

Centralne Muzeum Morskie na pokładzie „Swaroga” reprezentuje Marek Cieślak, który postara się zebrać jak najwięcej informacji m.in. o tradycjach szkutniczych nad Niemnem i Prypecią.

Rejs, jest drugą fazą międzynarodowego projektu badawczego skupiającego naukowców m.in. z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Pierwsza faza projektu miała miejsce w ubiegłym roku w ramach obchodów Roku Polskiego na Ukrainie. Wówczas Swarog pokonał m.in. Wisłą, dystans z Kijowa do Gdańska. Łódź przezimowała w Centralnym Muzeum Morskim, a teraz wyruszyła w powrotną drogę.