• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Rejs łodzią Wikingów

Stopy wody pod kilem i dobrych wiatrów życzył Dyrektor CMM – dr inż. Jerzy Litwin 12 osobowej załodze „Swaroga”, która 28 czerwca br. wyruszyła w rejs z Gdańska do Kijowa.

„Swarog”, to stylizowana kopia łodzi wikińskiej, której pozostałości odkryto na dnie Dniepru w okolicach Kijowa. Kapitanem 12-osobowej załogi, w skład której weszli naukowcy z Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk w Kijowie, jest Sergiej Woronow, autor projektu budowy repliki oraz jej rejsu z Ukrainy nad Bałtyk, częścią dawnego Szlaku Jedwabnego. Podróż Wisłą, Bugiem i Prypecią, potrwa prawie miesiąc. Naukowcy zrezygnowali z jakichkolwiek współczesnych udogodnień, decydując się na średniowieczne warunki żeglugi i bytowania w łodzi.

Centralne Muzeum Morskie na pokładzie „Swaroga” reprezentuje Marek Cieślak, który postara się zebrać jak najwięcej informacji m.in. o tradycjach szkutniczych nad Niemnem i Prypecią.

Rejs, jest drugą fazą międzynarodowego projektu badawczego skupiającego naukowców m.in. z Ukrainy, Litwy, Białorusi i Polski. Pierwsza faza projektu miała miejsce w ubiegłym roku w ramach obchodów Roku Polskiego na Ukrainie. Wówczas Swarog pokonał m.in. Wisłą, dystans z Kijowa do Gdańska. Łódź przezimowała w Centralnym Muzeum Morskim, a teraz wyruszyła w powrotną drogę.