• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Płomienie na kartach papieru

Japońskie drzeworyty propagandowe z wojny rosyjsko – japońskiej 1904 – 1905, to swego rodzaju „komiksy wojenne”. Ekspozycja znalazła miejsce w sali Arsenału Morskiego CMM, mieszczącej zbiór militariów. Wystawa została otwarta 20 maja w ramach III Bałtyckiego Festiwalu Nauki z okazji 100 rocznicy zakończenia wojny rosyjsko – japońskiej.

Rok 2005 to także Rok Wymiany Pomiędzy Narodami Unia Europejska – Japonia.
W ubiegłym roku Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło swoje zbiory o kolekcję 32 drzeworytów powstałych w Japonii w latach 1904-05. Kolekcja przedstawia unikatowe grafiki ilustrujące epizody z wojny rosyjsko – japońskiej. Wydawano je jako swoiste biuletyny przeznaczone dla obywateli Japonii, ilustrujące na gorąco wypadki wojenne. Ich zadaniem było informować i podtrzymywać patriotyczny zapał Japończyków. Drzeworyty jako wydawnictwa doraźne, odbijane na papierze pośledniej jakości, szybko niszczały lub popadały w zapomnienie, tak że niewiele się ich zachowało do dzisiaj. Te pozyskane przez nasze Muzeum, przedstawiają zmagania żołnierzy i triumf floty japońskiej. Wyłaniający się z nich obraz wojny daleki jest od realizmu. Nie brakuje dramatycznych przedstawień walki wręcz czy monumentalnych wizerunków okrętów pogrążających się w morskich odmętach. Wszystko to oddane z mistrzowską precyzją, utrzymane w charakterystycznej dla japońskiej sztuki drzeworytniczej gamie szarości, błękitów i rdzawej w czerwieni.
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku pragnie zaprezentować publiczności pozyskaną kolekcję drzeworytów w stulecie zakończenia wojny, którą opisują.


„Płomienie na kartach papieru. Japońskie drzeworyty propagandowe z wojny 1904-1905”
20.05.2005 – 31.08.2005
Spichlerze na Ołowiance