• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Magia morza

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Muzeów Szwedzkich Wschodniego Wybrzeża „Sjofararkusten Smaland – Oland”. Tę część Szwecji zwaną Olandią ze Szwecją łączy Cieśnina Kalmarska. Wschodnie wybrzeże Szwecji pokryte jest grubą pokrywą młodych osadów lodowcowych i morskich. Warunki i położenie geograficzne wyspy pozwoliły na rozwinięcie gospodarki morskiej, dzięki czemu Olandia jest jednym z głównych rejonów rybackich Szwecji.

Wystawa pokazuje zwiedzającym trud pracy na morzu, warunki życia rybaków i żeglarzy z tego regionu, a także jednostki, na których pływają. Daje możliwość porównania pracy rybaków polskich i szwedzkich na tym samym morzu, jednak w zupełnie innych warunkach.

Wśród eksponatów znajdziemy zarówno instrumenty nawigacyjne, jak i łodzie i narzędzia rybackie. Całości dopełnia tytuł – „Magia morza”, który jest doskonałym wprowadzeniem na ekspozycję poświęconą historii żeglugi i rybołówstwa wschodniego wybrzeża Szwecji.

Zakończenie ekspozycji w Gdańsku planuje się na koniec grudnia 2005 r..
Dodatkową atrakcją, związaną bezpośrednio z wystawą były odwiedziny zabytkowego, szwedzkiego żaglowca „SARPEN”, który w dniach 11-14 lipca br. na zaproszenie CMM odwiedził Gdańsk.

Żaglowiec należy do „SJOFARARKUSTEN SMALAND-OLAND”.


„Magia morza”
Spichlerze na Ołowiance 17.05.2005 – 31.10.2005