→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Magia morza

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Muzeów Szwedzkich Wschodniego Wybrzeża “Sjofararkusten Smaland – Oland”. Tę część Szwecji zwaną Olandią ze Szwecją łączy Cieśnina Kalmarska. Wschodnie wybrzeże Szwecji pokryte jest grubą pokrywą młodych osadów lodowcowych i morskich. Warunki i położenie geograficzne wyspy pozwoliły na rozwinięcie gospodarki morskiej, dzięki czemu Olandia jest jednym z głównych rejonów rybackich Szwecji.

Wystawa pokazuje zwiedzającym trud pracy na morzu, warunki życia rybaków i żeglarzy z tego regionu, a także jednostki, na których pływają. Daje możliwość porównania pracy rybaków polskich i szwedzkich na tym samym morzu, jednak w zupełnie innych warunkach.

Wśród eksponatów znajdziemy zarówno instrumenty nawigacyjne, jak i łodzie i narzędzia rybackie. Całości dopełnia tytuł – “Magia morza”, który jest doskonałym wprowadzeniem na ekspozycję poświęconą historii żeglugi i rybołówstwa wschodniego wybrzeża Szwecji.

Zakończenie ekspozycji w Gdańsku planuje się na koniec grudnia 2005 r..
Dodatkową atrakcją, związaną bezpośrednio z wystawą były odwiedziny zabytkowego, szwedzkiego żaglowca “SARPEN”, który w dniach 11-14 lipca br. na zaproszenie CMM odwiedził Gdańsk.

Żaglowiec należy do “SJOFARARKUSTEN SMALAND-OLAND”.


“Magia morza”
Spichlerze na Ołowiance 17.05.2005 – 31.10.2005