• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Znaczy Kapitan

W setną rocznicę urodzin Borchardta, CMM przygotowało ekspozycję poświęconą jednemu z bardziej znanych pisarzy marynistycznych. Wystawa składa się z dwóch części.

Pierwsza część wystawy stanowi próbę rekonstrukcji pokoju Borchardta z gdyńskiego mieszkania, na Kamiennej Górze. Autorzy wystawy prezentują rzeczy codziennego użytku Kapitana, takie jak: maszyna do pisania, posążek Buddy – talizman wspomagający jego pracę literacką, gramofon, płyty, pamiątki z podróży, książki, po które najczęściej sięgał i wiele innych…

Druga część wystawy – przedstawia jego dorobek literacki, pokazuje postaci czterech Kapitanów: Michała Leszczyńskiego, Eustazego Borkowskiego, Mamerta Stankiewicza i Konstantego Maciejewicza.

Każdy z nich ma swoje miejsce w twórczości literackiej K.O. Borchardta. Opowieści o służbie i życiu na morzu, są przykładem koleżeństwa, wytrwałości, pracy. Poprzez bohaterów książek poznajemy samego Borchardta.


„Znaczy Kapitan”
„Dar Pomorza” 09.04.2005-15.08.2005