• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca

Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy współudziale Muzeum Okręgowego w Toruniu przygotował wystawę prezentującą wyniki badań archeologicznych prowadzonych w miejscowości Kałdus koło Chełmna. Odkryto tam pozostałości ośrodka osadniczego z X-XIII w., m.in. relikty dużej bazyliki wczesnoromańskiej, skarb srebrnych monet oraz liczne ozdoby i przedmioty kultu.

Wiele zabytków wskazuje na szeroko rozwinięte kontakty handlowe z krajami skandynawskimi. W chełmińskim grodzie zamieszkiwali czasowo lub na stałe nie tylko kupcy wikińscy, docierający tu szlakiem wiślanym, ale także, na co wskazują bogato wyposażone charakterystyczne groby komorowe, wikingowie pełniący różne funkcje związane z zarządzaniem tym ośrodkiem.

Ekspozycja „Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca” pokazywana była już w Warszawie, Toruniu i Poznaniu, wszędzie zdobywając duże uznanie zarówno ze względu na zawartość merytoryczną, jak i niezwykły, spektakularny sposób prezentacji badań i zabytków.


„Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca”
4.04.2005 – 15.05.2005
Spichlerze na Ołowiance