Z życia wielkich rzek
Wystawa fotograficzna Elżbiety Dziuk, która została otwarta 31 marca w budynku Składu Kolonialnego, obejmie kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, przedstawiających pięć rzek: Nil, Amazonkę, Mekong, Indus i Ganges, w perspektywie nie tylko geograficzno-przyrodniczej, ale także kulturowej i cywilizacyjnej. Pokazane zostaną krajobrazy, charakterystyczne budowle, zdarzenia, sceny obyczajowe, portrety, a więc wszystko to, co składa się na klimat kulturowy regionu, przez który płynie rzeka.
Elżbieta Dziuk fotografuje od piętnastu lat.
Od dawna podróżuje. Jej fotograficzna pasja zrodziła się ze znacznie wcześniejszego zamiłowania do podróży. Swoje wędrówki ograniczyła przede wszystkim do Azji wychodząc z założenia, że dzięki temu zdoła lepiej zrozumieć sens azjatyckiej odmienności. W Azji odwiedzała wielokrotnie Indie, ponadto fotografowała w Nepalu, Myanmar (Birmie), Laosie, Malezji, Indonezji. Fotografowała również na Białorusi, Litwie, w Egipcie, w Brazylii – w Amazonii. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa i Stowarzyszenia Podróżników Horyzont.
Jest autorką 15 wystaw indywidualnych. Najważniejsze z nich to: wystawa „Pejzaże Conradowskie” eksponowana w 1994 roku w Muzeum Literatury w Warszawie przy współudziale Muzeum Azji i Pacyfiku, która następnie w wersji znacznie rozszerzonej była prezentowana w latach 1997-2002 w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku; wystawa „Taniec Bogów” prezentowana w 1998 roku w Warszawie w ramach Festiwalu Nauki oraz w tym samym roku we Wrocławiu w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych; „Bogowie tropikalnej nocy” wystawa prezentowana w 1999 r. jako wystawa towarzysząca sesji naukowej Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz „Lodowa droga” eksponowana w 2001 roku w Warszawie w Muzeum Ziemi PAN i w 2002 roku w Gdańsku w Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki (Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska).
Do tej pory przygotowała następujące wystawy:
„Zabytki Grodna”
1993, Warszawa, Stowarzyszenie Wspólnota Polska;
1993, Rzeszów, Stowarzyszenie Wspólnota Polska;
1995, Błonie, Ośrodek Kultury „Poniatówka”
„Śladem Bharaty” (współautor)
1994, Warszawa, Państwowe Muzeum Etnograficzne;
1994, Wrocław, Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych;
„Pejzaże Conradowskie”
1994, Warszawa, Muzeum Literatury;
1996, Kraków, Mini Galeria;
1997, Gdańsk, Centralne Muzeum Morskie;
„Taniec Bogów”
1997, Warszawa, Pałac Kazimierzowski;
1997, Wrocław, Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych;
„Bogowie tropikalnej nocy”
1999, Warszawa, Pałac Kazimierzowski;
2001, Warszawa, „Centrum Łowicka”
„Lodowa droga”
2001, Warszawa, Muzeum Ziemi PAN
2002, Gdynia – Orłowo, Galeria „Debiut” Zespół Szkół Plastycznych
2002, Gdańsk, Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
„Świat tańczącego Kryszny”
2002, Żary, Festiwal Indyjski
„Ludzie bez adresu”
2003, Sopot, Galeria „Pod Żaglami”
„Ludzie Himalajów”
2005, Warszawa, CBR
„Z życia wielkich rzek”
Skład Kolonialny
31.05.2005-22.06.2005